Jak wybrać najbardziej odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?

Jak wybrać najbardziej odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?

Mam nadzieję, że nie muszę Cię przekonywać, że noszenie kasku przez dziecko wsiadające na rower powinno być podstawowym nawykiem, a nawet obowiązkiem małego rowerzysty.

Jako rodzice odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech, zarówno kiedy przewozimy je w foteliku czy przyczepce, jak i gdy już zaczynają swoją samodzielną, rowerową przygodę.

Jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniemy wyrabiać w dziecku nawyk noszenia kasku, tym bardziej naturalnie i komfortowo będzie się w nim czuło.

Gdy na Instastories pokazałam kaski rowerowe, które wybrałam dla chłopców (Alpina Carapax 2.0 i Alpina Carapax JR), zasypałyście mnie pytaniami, dotyczącymi nie tylko ich jakości i wyglądu, ale też kryteriów, którymi kierowałam się dokonując wyboru. Obiecałam wtedy, że zbiorę je wszystkie i przygotuję konkretny wpis, będący mini przewodnikiem, po tym, na co zwrócić uwagę kupując kask.

Kask rowerowy dla dziecka

Wbrew pozorom, wybór kasku dla dziecka nie jest sprawą ani łatwą, ani oczywistą.

Po pierwsze dlatego, że w sklepach znajdziemy ogromny ich wybór, w różnym przedziale cenowym i jakościowym. Po drugie – żeby kask spełniał swoją funkcję i brzdąc czuł się w nim komfortowo – musi być odpowiednio dopasowany.

Od czego zatem zacząć poszukiwania?

Chciałabym, żeby ten wpis był rzeczowy, praktyczny i przede wszystkim przydatny, dlatego poprosiłam o wsparcie eksperta sklepu Bikeovo.pl, pana Darka Marchewicza, który na co dzień udziela wsparcia swoim klientom i pomaga im dobrać sprzęt sportowy, najlepiej dostosowany do ich potrzeb.

Panie Darku, pierwszym, a zarazem najbardziej ogólnym pytaniem, które przychodzi mi do głowy jest to:

Dlaczego kask jest taki ważny? W Internecie możemy spotkać różne opinie na temat sensowności noszenia kasku. Jakie jest Pana doświadczenie?

Od lat trwa dyskusja na świecie, dotycząca tego czy jeździć w kasku czy też nie. Zwolenników, jak i przeciwników jest tyle samo. Dla mnie istotnym jest to, że podczas upadku rowerzysty dobrze dobrany kask jest w stanie poprawić jego sytuację i uchronić przed urazami głowy.
Pamiętajmy jednak, że samo noszenie kasku nie powoduje, że jeździmy bezpieczniej! Bezpieczna jazda to suma umiejętności, znajomości zasad poruszania się rowerem i jakości sprzętu.
Różne badania wskazują na zmniejszenie ryzyka urazów głowy od 45 - 80 procent w przypadku posiadania kasku na głowie podczas wypadku (rozpatrywane były w tych badaniach różne typy urazów i sytuacji w których do nich dochodziło).
Choć przeciwników jazdy w kasku jest nadal wielu (głównie miejskich rowerzystów), to chyba każdy rowerzysta szosowy, MTB czy też innych sportów rowerowych nie wyobraża sobie jazdy bez kasku.

Nie wyobrażam sobie, aby odpowiedzialny rodzic nie wyposażył w kask swojego dziecka podczas jazdy na rowerze. Według mnie DZIECIĘCY KASK ROWEROWY TO OBOWIĄZKOWY ELEMENT JAZDY NA ROWERZE.
Oczywiście są jeszcze dwa równie ważne czynniki poprawiające bezpieczeństwo jazdy na rowerze: umiejętności, dostosowanie jazdy do sytuacji i możliwości dziecka oraz to, na co niestety dzieci nie mają wpływu, infrastruktura rowerowa.

Chyba każdy rodzic się zgodzi z tym, że bardzo istotne jest to, aby chronić głowy naszych dzieci. W pierwszych latach, kiedy dzieci nabywają doświadczenia w jeździe na rowerze najbardziej narażone są na upadki i urazy. Ważne jest też, aby kask był prawidłowo dobrany i odpowiednio noszony. Patrząc na nasze ulice i skwery, to w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Podsumowując - zalecam noszenie kasków podczas naszych codziennych przejażdżek rowerowych.

Czy jest coś, co pozwoli nam odróżnić dobry kask od kasku słabej jakości? 
(Jakie cechy powinien mieć dobry kask?)

Dobry kask to kask dobrze dobrany. Ciężko znaleźć na rynku kask bez certyfikatu bezpieczeństwa, więc można przyjąć, że powinny spełniać swoją rolę. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, podobnie jak w innych produktach, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Zazwyczaj potrafimy odróżnić produkt słabej jakości od produktu premium. Jakość wykonania i estetykę widzimy zazwyczaj już w pierwszym kontakcie z produktem. Jeśli chodzi o kaski rowerowe, ważna też jest wentylacja, zastosowana technologie (a tu się najwięcej zmienia na lepsze z roku na rok), estetyka i łatwa regulacja oraz dopasowanie rozmiaru.
Kask dobrej jakości powinien być lekki, jego skorupa powinna być dobrze zintegrowana z warstwą wierzchnią (ozdobną), niezbędna jest możliwość regulacji i idealnego dopasowania, wszystkie mechanizmy regulujące powinny chodzić gładko, dając się swobodnie wyregulować na głowie dziecka. Spotkaliśmy już kaski, których regulacja musiała się odbywać po zdjęciu, ponieważ dokręcenie kasku na głowie było mało komfortowe.

Alpina kask dla dziecka

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając kask? Czy rodzaj technologii ma znaczenie? Czy wentylacja jest ważna? Czemu służą otwory? Czy kształt jest ważny? Daszek?

Ważne, aby kask był dobrany do rodzaju aktywności rowerowej. Kaski dziecięce, szosowe MTB, Enduro, Full Face, orzeszki czy też miejskie znacząco różnią się od siebie. Różnią się kształtem, poziomem zabezpieczeń adekwatnym do ryzyka, ilością otworów wentylacyjnych.

Kaski różnią się też technologią wykonania samej konstrukcji, najczęściej spotykamy kaski wykonane w technologii “in-mold”, “hard shell” lub wyposażone w system “MIPS”.
W zależności od uprawianej dyscypliny kask rowerowy będzie różnił się kształtem. Wynika to z ryzyka, jakie niesie każda dyscyplina. Począwszy od najlżejszych i najbardziej aerodynamicznych kasków szosowych, po kaski Full Face ( kaski pełne z ochroną twarzy do pokonywania tras Enduro). Najwięcej spotykanych kasków na naszych ścieżkach to jednak kaski o budowie MTB. Mocniej zabudowane po bokach oraz z szerszym tyłem, aby chronić potylicę.
Często spotykamy również kaski typu orzeszek. Są to kaski przeznaczone do dyscyplin grawitacyjnych ( hulajnoga, deskorolka), gdzie upadki są często na twarde nawierzchnie i wytrzymałość kasku oraz rozproszenie uderzenia musi być największe. Są one natomiast kaskami stosunkowo ciężkimi i najgorzej wentylowanymi. Czasem rodzice upierają się przy zakupie kasku typu orzeszek z przeznaczeniem do wycieczek rowerowych, jednak gdy mamy do czynienia z dłuższymi lub częstym wycieczkami, to raczej odradzamy ten typ kasku ze względu na słabą wentylację i sporą wagę. Technologia wykonania kasku wpływa na jego trwałość, ale też na wagę. W skrócie do najlżejszych należą kaski w technologii “in-mold” a do najtrwalszych te z powłoką “hard shell”. Najczęściej spotykana jest technologia in-mold. Stała się standardem, polega ona na tym, że sprężony materiał, polistyren wtryskuje się na powłokę zewnętrzną. Uzyskuje się dzięki temu dużą sztywność i wytrzymałość przy stosunkowo niskiej wadze. Większość kasków na rower wyższej jakości jest wykonana w technologii in-mold.
Bardzo istotna jest też wentylacja. Zasada jest prosta, czym więcej otworów wentylacyjnych tym lepiej. Otwory w części czołowej powinny także posiadać siatkę przeciw owadom. Daszek w kasku, poza tym, że daje komfort ochrony przeciwsłonecznej, to dodatkowo stwarza dystans chroniąc nos w razie upadku.

Skoro jesteśmy przy wyborze i wiemy, jakie cechy powinien mieć dobry kask, to teraz spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób odpowiednio go dopasować? Jak dobrać rozmiar?

Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie będziemy mogli dopasować kask do kształtu i rozmiaru głowy. Bardzo często jesteśmy świadkami kupowania kasków tylko ze względu na to, że jest ładny lub modny.

Natomiast najważniejsze jest, aby kask był dopasowany do kształtu głowy i rodzaju aktywności. Tylko wtedy będzie on prawidłowo spełniał swoją funkcję. Kształty głowy różnią się od siebie, w ślad za tym producenci kasków również konstruują kaski z różnymi kształtami skorupy wewnętrznej.

Warto udać się w miejsce, gdzie typów kasków jest kilka, aby wybrać najbardziej odpowiedni. Jeśli nie mamy takiej możliwości i kupujemy kask w sklepie online lub przez telefon, poinformujmy doradcę w sklepie o wszystkich naszych obserwacjach, jeśli chodzi o głowę naszego dziecka (np. że jest dość wysokie czoło, że ma raczej owalny kształt). Pomoże to dobremu doradcy wybrać dla Was najlepszy model.
Jeżeli chcemy kupić kask poprzez internet pamiętajmy też o pomiarze głowy. Przy doborze kasków dziecięcych należy pamiętać, że głowa dziecka rośnie i kask będziemy zmuszeni zmieniać. Zazwyczaj wypada to, co 1-2 lata w pierwszym okresie jazdy na rowerze, gdzie głowa jeszcze gwałtownie rośnie, przy starszych dzieciach zrobimy to co 3-5 lat.
Znając obwód głowy wybierzmy kask, który swoim zakresem rozmiaru zapewni trochę swobody regulacji. Jeżeli obwód głowy jest np. 52 cm, to wybierzmy kask z zakresu 50-55 a nie 47-52 czy 52-57. Rozmiarówki i zakresy u różnych producentów nieznacznie się różnią.

W poniższej tabeli znajdziecie krótkie zestawienie kasków rowerowych z uwzględnieniem przedziału wiekowego, obwodu głowy, rozmiaru oraz wagi.

zestawienie kasków

Co z wygodą? Czy jest coś, co może wpłynąć na komfort noszenia kasku?

Kask powinien być wygodny i lekki, nie może uciskać głowy. Spędzamy w nim czasami kilka godzin dziennie. Lekki kask waży ok 200-250g.

Jak poprawnie zakładać kask?

Niestety, bardzo często spotykam na drogach rowerowych osoby ze źle założonymi kaskami. Najczęściej są to dzieci, które mają na głowie za mały kask. Przy zakładaniu kasku pamiętajmy o kilku kwestiach: - linia przodu kasku powinna znajdować się 1-2 palce nad linią brwi, - paski boczne powinny tworzyć wokół ucha literę Y, - regulacja pasków pod brodą powinna pozwolić na wsunięcie palca pomiędzy pasek a brodę, - po założenia kasku, gdy potrząśniemy głową kask nie powinien się poruszyć, Najważniejsze jednak, aby kask miał odpowiedni rozmiar.

Czy dzieci mogą zakładać kask rowerowy na hulajnogę, rolki czy deskorolkę?

Jeżeli nie mamy możliwości kupić dziecku drugiego kasku dedykowanego na hulajnogę lub deskorolkę, to zawsze lepiej używać rowerowego niż żadnego. Natomiast zdecydowanie do jazdy na desce lub hulajnodze, a szczególnie na skateparku zalecam kaski typu orzeszek z powłoką hard shell.

Jak zachęcić dziecko do noszenia kasku?

Najprościej nosić kask samemu. Dawać dobre wzorce, jak w codziennym życiu :). Wtedy dziecko też będzie łatwiej przekonać, że jest to niezbędny element wyposażenia rowerzysty. Z doświadczenia wiem, że często dzieci tak przyzwyczajają się do kasku, że potem same rodzicom zwracają uwagę, gdy Ci wybiorą się na przejażdżkę bez niego. Dobrą metodą jest bazowanie na skojarzeniach nauczyć, używając zawsze roweru w komplecie z kaskiem i jest to nierozłączny zestaw, dający dziecku przyjemność i radość.

Zdarzają się jednak dzieci, które chronicznie nie lubią czapek i wszelkich nakryć głowy, wtedy musimy zadziałać właśnie zestawiając kask zawsze z przyjemnością jazdy na rowerze, pozwolić dziecku uczestniczyć w wyborze (ulubiony kolor, motyw na kasku itd.).
Na zakończenie chciałbym dodać, żeby pamiętać, że kask rowerowy jest sprzętem jednorazowego użytku. Chodzi o to, że przy wywrotce i uderzeniu kaskiem w podłoże powinniśmy kask wymienić na nowy. Kask ma przyjąć uderzenie i może popękać wewnątrz konstrukcji a wtedy nie nadaje się już do używania.
Dlatego też odradzam kupowania używanych kasków. Nigdy nie wiemy czy nie były one kaskiem po wypadku lub wywrotce.

bikeovo.pl

3 podstawowe wskazówki

Wczesny start. Im wcześniej zaczniecie, tym bardziej naturalne stanie się noszenie kasku. W związku z tym, że naszym obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo maluszka, nawet wtedy, gdy przewozimy go w foteliku rowerowym, ważne, byśmy już wtedy pamiętali o kasku dla dziecka.

Zaangażuj dziecko w wybór kasku. Jeżeli wybierzesz odpowiedni model, to pozwól dziecku na podjęcie decyzji dotyczącej np. jego koloru, wzoru. Reguła zaangażowania działa na każdego z nas, jeżeli uczestniczymy w przygotowaniach pewnego projektu, bardziej się z nim utożsamiamy i chętniej w nim uczestniczymy. Dlaczego nie wykorzystać tego, by w ten sposób zachęcić dzieci do współpracy 😉

Bądź dobrym przykładem. Dzieci najszybciej uczą się przez obserwację i naśladowanie. Jeżeli chcemy zachęcić pociechę do noszenia kasku, sami go nośmy.

Panie Darku, serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu tego artykułu, jeżeli nurtują Was jakieś pytania, to zadajcie je w komentarzu pod wpisem.

ŚciskamWas,
K

Dołącz do mnie na FACBOOKU

Najnowsze wpisy