Praca z domu. Jak zadbać o równowagę między produktywnością, a odpoczynkiem.

Praca z domu. Jak zadbać o równowagę między produktywnością, a odpoczynkiem

 

krzesło tapicerowane

 

Gdybym zapytała Was o wymarzony tryb pracy, to jaki byście wybrali: stacjonarny w biurze, czy zdalny z domu?

W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym w 2019 roku, 99% pytanych osób deklarowało, że przynajmniej przez część swojej kariery, chciałoby pracować zdalnie. W innej ankiecie uczestnicy zapytani o korzyści wynikające z takiego trybu pracy, wymieniali: oszczędność pieniędzy, spędzanie większej ilości czasu z rodziną i wzrost produktywności. Brzmi obiecująco, jednak czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób pogodzić pracę zdalną z życiem osobistym?

 

Dla wielu osób praca z domu wydaje się być świetnym rozwiązaniem i wygląda bardzo kusząco. Oczami wyobraźni widzimy szereg korzyści, które ze sobą niesie. Prawda jest jednak taka, żebyśmy mogli z nich skorzystać, musimy odpowiednio zorganizować swoją codzienność, włożyć sporo wysiłku w zmianę, która dotyczy zarówno nas samych, naszych przekonań, schematów i podejścia do pracy, jak i organizacji domowej i rodzinnej przestrzeni.

 

Kiedy dom staje się także miejscem pracy

Kiedy dom staje się także miejscem pracy, oddzielenie życia zawodowego od sfery osobistej jest jednym z głównych wyzwań, które stają przed nami. To ważny obszar, dzięki, któremu możemy zachować zdrowy balans między odpoczynkiem a pracą. Jeżeli zbagatelizujemy tę sferę, możemy nawet nie zauważyć, kiedy praca rozprzestrzeni się na pozostałe obszary naszego życia, co bez wątpienia będzie miało niekorzystny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i inne ważne elementy, takie jak rodzina, przyjaciele, pasje, relaks.

 

wygodne krzesło do biurka

 

Z domu pracuje prawie od sześciu lat. Taka forma pracy pozwala mi działać zgodnie z ważnymi dla mnie wartościami, w sposób dostosowany do moich potrzeb i możliwości. Nie jest jednak tak, że znalezienie równowagi między pracą a poświęcaniem zdrowej ilości czasu i energii na życie osobiste przychodzi samo z siebie. Znalezienie balansu oraz przesunięcie szali, z tej na której znajduje się praca, na tę, gdzie jest odpoczynek i życie rodzinne wymaga ode mnie nie lada wysiłku.

Kult produktywności, poczucie, że powinnam zrobić jeszcze więcej, przeciąganie czasu pracy „tylko o minutkę”, po której następuje kolejna i następna, aż zamieniają się w godziny…to obszary nad którymi nieustannie pracuję. Pogodzenie kilku ról, które przychodzi nam spełniać i nadanie im priorytetów, nie jest łatwe. Dobre wieści są jednak takie, że dzięki wprowadzeniu pewnych zasad udaje się wypracować pewne strategię, które pomagają pogodzić jedno z drugim, trzecim i kolejnym ;-).

W tym wpisie podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami.

Jak oddzielić pracę w domu od życia osobistego?


Zorganizuj przestrzeń do pracy

To, że fizycznie nie wychodzicie do biura, nie oznacza, że przestrzeń przeznaczona tylko do pracy jest Wam niepotrzebna, wręcz przeciwnie. Praca zdalna wymaga od nas zdolności organizacji, planowania i sumienności. Trudno jest efektywnie realizować zadania w miejscu, które przeznaczone jest i kojarzy nam się z odpoczynkiem czy rozrywką (łóżko w sypialni, kanapa w salonie). Chcąc poprawić swoją efektywność, warto wygospodarować w domu miejsce dostosowane do naszych zawodowych potrzeb i dedykowane pracy. Udało mi się zorganizować taką przestrzeń na naszym poddaszu. Muszę przyznać, że od pomysłu do realizacji upłynęło trochę czasu, ale gdybym wcześniej wiedziała, jakie realne zmiany w jakości pracy, funkcjonowania i organizacji wniesie to miejsce, to zajęłabym się jego przygotowaniem dużo wcześniej.

Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na dedykowane pomieszczenie, które stałoby się biurem, wystarczy jednak kącik z biurkiem lub stołem, wygodne krzesło, kilka biurowych akcentów, jak organizer, kilka plakatów czy zdjęć, dekoracje i już to miejsce nabiera innego charakteru.

 

Jeżeli jednak swoją pracę musisz wykonywać w pokoju, który spełnia też inne funkcje, ogarnij chaos, pościel łóżko, uprzątnij stół, wyskocz z pidżamy i zadbaj o siebie tak samo, jakbyś miał/a wyjść z domu do pracy.

Niby kilka szczegółów, taki drobiazg, a motywacja i chęć do działania dużo większa.

Wyznaczenie miejsca, dedykowanego pracy jest niezbędne zarówno dla efektywnej pracy, jak i zdrowego odpoczynku. Jeżeli każdy kąt i wszystko w twoim domu będzie przypominało ci o pracy, nieustannie będzie towarzyszyła Ci powinność produktywności, która utrudnia, a nawet uniemożliwia efektywny odpoczynek.

 

Określ ramy czasowe dla swojej pracy 

Nikt z nas nie jest w stanie pracować 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Z jednej strony dlatego, że nie jesteśmy w stanie, z drugiej natomiast ponieważ jest to niezdrowe.

Pracując w domu, łatwo jest stracić poczucie czasu i sprawić, że zacierają się granice między tym, kiedy „jesteśmy w pracy”, a tym, kiedy odpoczywamy i spędzamy czas z bliskimi.

Nasz organizm zdecydowanie lepiej funkcjonuje, gdy działa w określonym rytmie, zgodnie z harmonogramem. Dlatego, ważne jest ustalenie konkretnych ram czasowych dla swojej pracy i ich przestrzeganie 😉

Taka struktura, to informacja zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich. Elastyczne godziny pracy mogą niebezpiecznie przedłużać czas naszej pracy i sprzyjają pojawianiu się tzw. „wrzutek” podrzucanych nam np. przez członków rodziny, którzy nie wiedzą, w jakich godzinach nie powinni nam przeszkadzać.

Wiecznie „pracująca postawa” może powodować różne negatywne skutki zdrowotne, takie jak np. problemy ze snem, spadek nastroju czy w pogorszenie relacji.

 

Wprowadź „wyzwalacz”, który będzie sygnałem zakończenia i rozpoczęcia pracy

Wyzwalacze, to swoiste sygnały, które mogą być wsparciem w kształtowaniu nowych nawyków. Mogą nimi się stać rutynowe czynności, które wykonujemy każdego dnia po zakończeniu pracy. Z upływem czasu stają się sygnałem wysyłanym do naszego ciała i mózgu, informującym, że praca została oficjalnie zakończona – i nadszedł czas, aby przejść dalej i cieszyć się czasem wolnym.

Od Ciebie zależy, co będzie Twoim sygnałem, tą rutynową czynnością, symbolicznie kończącą dzień pracy i rozpoczynającą sferę prywatną. Moją rutyną jest przygotowanie listy rzeczy, do zrobienia nazajutrz. Gdy jest gotowa, wyłączam komputer i schodzę do salonu. Prawda jest taka, że ważniejsze od tego, co robisz, jest to, że powtarzasz tę czynność każdego dnia, to taki symboliczny powrót do domu po pracy.

 

praca zdalna

 

Zamknij drzwi do swojego biura

Jestem pewna, że kojarzycie powiedzenie „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”… widzę w nim analogię z pracą zawodową…

Jedną z zasad budowania zdrowego balansu między życie zawodowym a prywatnym, jest konsekwentne zakończenie pracy danego dnia. Możesz to zrobić poprzez zamknięcie drzwi do pokoju, w którym pracujesz i zostawienie w nim sprzętu do pracy, takiego jak laptop czy telefon służbowy. Innymi słowy, dosłownie i w przenośni zostawiacie pracę za drzwiami, abyście mogli spełniać swoje marzenia, spędzać czas z rodziną lub po prostu efektywnie odpoczywać bez poczucia winy i powinności bycia produktywnym.

 

Zaplanuj odpoczynek i czas wolny 

Jednym z największych wyzwań w odnajdywaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym jest umiejętność odpoczywania i minimalizowania czasu spędzanego przed ekranem. Założę się, że znasz tę pokusę sprawdzenia skrzynki mailowej, gdy telefon lub laptop znajduje się w zasięgu ręki – nawet jeżeli cieszymy się wolnym czasem.

Jakość wspólnie spędzanego czasu ma wpływ na nasze relacje z bliskimi, ślęczenie z nosem w telefonie zdecydowanie nie sprzyja zacieśnianiu więzi. Dlatego, zachęcam Was do wprowadzenia ograniczeń korzystania z urządzeń elektronicznych w czasie wolnym, pozwala to zarówno fizycznie, jak i psychicznie odłączyć się od pracy oraz wirtualnego świata i z uważnością zaangażować się w prawdziwe życie, w tu i teraz.

 

odpoczynek

 

Efektywny odpoczynek to również odpowiednia higiena snu oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Pozwalają one zregenerować organizm i wzmocnić zarówno ciało, jak i umysł.

Pracując w domu, bardzo łatwo jest ulec pokusie i wpaść w pułapkę ciągłego „bycia w pracy”. Warto jednak pamiętać, że dom jest przede wszystkim domem, miejscem odpoczynku i bezpiecznym schronieniem. Warto zrobić wszystko, by nim pozostał.

Jestem ciekawa, jakie są Wasze doświadczenia związane z pracą zdalną? Macie swoją przestrzeń do pracy, czy raczej urzędujecie w całym domu?

Podzielcie się niemi w komentarzu poniżej.

Niespodzianka dla Was

Wpis jest efektem współpracy z marką Edinos.pl dzięki jej uprzejmości mogę podzielić się z Wami kodem rabatowy edinos50 o wartości 50 zł. Bon towarowy będzie ważny dla pierwszych 20 osób, zatem jeżeli planowaliście zmiany w waszych domowych wnętrzach warto z niego skorzystać.

 

Dołącz do mnie na FACBOOKU

Najnowsze wpisy