Przepis na zdrową lemoniadę, którą chętnie piją dzieci
Ciepło, cieplej, gorąco… 😉
Co roku w sezonie letnim marzymy o pięknej pogodzie. Gdy już się pojawi, chcemy w pełni z niej skorzystać. Staramy się, by nasze pociechy zgromadziły jak najwięcej pięknych wspomnień z wakacji. Dlatego zachodzimy w głowę, czym urozmaicić im ten czas, tak żeby pozostawił w ich pamięci pozytywny ślad. Tymczasem okazuje się, że najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi.
Bo z czym Wam kojarzą się wakacje?
Dla mnie wakacje to zapachy, smaki i dźwięki charakterystyczne dla tego okresu oraz całodniowa zabawa na świeżym powietrzu. To namiot z koców, pikniki i akrobacje na trzepaku.
Jednym z wakacyjnych smaków jest właśnie lemoniada, którą do dziś pamiętam jako wyczekiwany w dzieciństwie napój, który jak nic innego potrafił ugasić pragnienie.
Lemoniadowe szaleństwo
Gdy zabieram się za przygotowanie lemoniady, nawet nie wiem, kiedy koło mnie pojawiają się mali pomocnicy, którzy z błyskiem w oczach czekają na swoją kolej ;-). Nie sądziłam, że wspólne przygotowywanie lemoniady może stanowić taką atrakcję. Dodatkowo własnoręcznie zrobiony napój smakuje o niebo lepiej ;-).
[su_carousel source=”media: 4540,4539,4538″ limit=”12″ width=”900″ height=”600″ items=”1″ title=”no”]
A gdy do tego dołożymy możliwość samodzielnego nalania lemoniady ze słoja z kranikiem i dodania lodu prosto z kostkarki – aż chce się pić – nie muszę przypominać o konieczności nawadniania organizmu w upalne dni. 😀
Podczas upałów nie trudno o odwodnienie organizmu. Pierwszymi objawami są zmęczenie, dezorientacja i „ciężka głowa” – trudniej jest zebrać myśli, występują problemy z koncentracją. Z czasem pojawia się suchość w ustach, ból głowy i ogólne osłabienie. Często te objawy bagatelizujemy i łatwo jest je przegapić. Dlatego najlepiej przez cały dzień małymi porcjami popijać wodę i nie dopuszczać do stanu, w którym czujemy pragnienie.
Przepis na lemoniadę bez cukru
Klasyczna lemoniada to mieszanka wody, soku cytrynowego i cukru. W swoim przepisie cukier zastępuję miodem (mogą go spożywać dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia). Możecie również użyć innego, zdrowszego zamiennika, jak ksylitol, stewia, erytrytol, syrop klonowy czy syrop z agawy. Napój z jednym z tych dodatków też będzie słodki, smaczny, ale zdrowszy.
Składniki:
1 litr wody mineralnej niegazowanej (jeżeli dzieci lubią wodę gazowaną, to możesz zmieszać ją w proporcji pół na pół)
3 cytryny
1 pomarańcza
100 g miodu
kilka listków świeżej mięty
Sposób przygotowania
W 1/2 szklanki ciepłej wody rozpuszczamy miód.
Cytryny i pomarańczę myjemy pod bieżącą wodą, używam do tego szczotki przeznaczonej tylko do żywności. Jedną cytrynę i pomarańczę kroimy w plasterki, z pozostałych dwóch cytryn wyciskamy sok.
Sok cytrynowy, plasterki cytrusów i miętę wrzucamy do wody, mieszamy. Cyk-myk i gotowe ;-). Żadna filozofia, a uciech podczas przygotowań co niemiara.
Tak przygotowaną lemoniadę dobrze jest wstawić na około godzinę do lodówki, by smaki się przegryzły, a napój schłodził. U nas jednak się to nie udaje :D, dzieci chcą skosztować lemoniady „teraz, zaraz, natychmiast”.
Wtedy z pomocą przychodzi nam nasza kostkarka MPM, która zajmuje niewiele miejsca, pracuje szybko i cicho. W upalne dni wykorzystujemy kostki lodu na różne sposoby – od chłodzenia napojów, po lodowe zabawy lego czy zmieniające kolory samochody hot weels.
Kto powiedział, że lemoniada musi być tylko cytrynowa? Szkoda nie skorzystać z sezonowych owoców, które są świeże i łatwo dostępne. To nie tylko kwestia różnorodności smaku, lecz także okazja do przemycenia dziecku czegoś nowego do spróbowania.
Dajcie znać, czy pijacie lemoniady i który owoc w niej sprawdza się najlepiej.