Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

Zachodzę w głowę w jaki sposób zapowiedzieć mojego gościa. Każde z dobieranych słów wydaje się nieadekwatne, niewystarczające, nie takie… Dlatego od razu przejdę do konkretów. Tym razem zapraszam Was na rozmowę z Dominiką Stelmach mamą dwóch chłopców, pracującą na pełen etat, wybitną i wszechstronną biegaczką. Skąd taka charakterystyka? Przytoczę tylko kilka z ostatnich osiągnięć Dominiki, będących zaledwie ułamkiem jej całego dorobku. Jest aktualną Mistrzynią Polski w Maratonie (Dębno 2017), globalną zwyciężczynią i rekordzistą świata Wings For Life (68,2 km w tempie 3,57min/km), Mistrzynią Polski w Ultramaratonie Górskim, Mistrzynią Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie. Dominika jest również najszybszą Polką w biegu ulicznym na 100 kilometrów oraz drugą najszybszą w historii kobietą w biegu na Wieżę Eiffla.

Dominika Stelmach nie ustaje w biegu i realizuje kolejne marzenia. Bo, jak mówi, żyje się tylko raz.

„W życiu liczy się pasja. Uroda, figura, wiek – przemijają. A prawdziwa pasja trwa całe życie.”

Jesteście ciekawi skąd się wzięła biegowa pasja w jej życiu? Jak udaje się jej pogodzić codzienne obowiązki z treningami? W jaki sposób radzi sobie z napotykanymi przeciwnościami i co daje jej siłę do działania?

Zapraszam do lektury wywiadu z inspirującą Dominiką Stelmach

Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

Dominiko nie mogę nie zadać tego pytania, które samo ciśnie się na usta:

„Jak to się robi?” W jaki sposób udaje Ci się połączyć rolę mamy, kobiety pracującej na pełen etat z wyczynowym bieganiem, z treningami?

Uwielbiam biegać. To chyba najważniejsze, bez tego, nie byłabym w stanie wstawać wcześnie rano, często na długo przed świtem i biegać. Potrzebuję biegania, ono pomaga mi nie zwariować. A przy okazji, dobrze mi wychodzi.

Kwestia pogodzenia różnych ról to zawsze kompromisy. Nie chodzę po sklepach, rzadko pojawiam się na imprezach (choć to nie tak, że ich unikam). Godzę się z tym, że w domu nie wszystko jest idealnie (panią domu jestem raczej mocno przeciętną…)

Nawet nie wiesz, jak dobrze usłyszeć, że Ty również, jak każda z nas musisz dokonywać pewnych wyborów, podejmować kompromisy i stawiać priorytety. Jesteś żywym dowodem na to, że szczęśliwa i spełniona kobieta potrafi przenosić góry.
No właśnie a propos gór, a właściwie podróżowania.

Bierzesz udział w wielu sportowych wydarzeniach jest to związane z częstymi podróżami, czy organizujecie rodzinne wyjazdy?

Tak, zawsze wakacje, święta to czas na rodzinne wyjazdy. Teraz coraz częściej zabieram chłopaków na zawody, bo są już dostatecznie duzi. Bywa jednak, że to kompletnie nie ma sensu, wtedy pomagają babcie (i dziadkowie).

Dzięki temu chłopcy mają szansę zobaczyć mamę w „akcji”, załapać sportowego bakcyla.

Jak jest z nimi? Czy któryś z chłopców odziedziczył po mamie predyspozycje biegacza?

Zdecydowanie młodszy. Ale zobaczymy co z tego będzie?

Jednym słowem na horyzoncie pojawia się co najmniej jeden przyszły biegacz 😉.

A jaki stosunek mają pozostali bliscy do tej sportowej pasji, bo, że to pasja nie mam najmniejszej wątpliwości?

Rozumieją to i wierzą we mnie, choć oczywiście bywają trudne momenty. Gdybym była zawodowym biegaczem byłoby inaczej, ale ja mam również zobowiązania wynikające z pracy, która również wiąże się w wyjazdami.

Przyznam, że to niesamowite, iż udaje Ci się połączyć te wszystkie role i dodatkowo w niektórych z nich osiągać wybitne wyniki – „chapeau bas”.

Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

W chwili obecnej bieganie stanowi bardzo ważny element Twojego życia, jest to niemal Twój znak rozpoznawczy. Kiedy zaczęła się ta sportowa przygoda? Dlaczego właśnie bieganie?

Jako dziewczynka trenowałam łyżwiarstwo figurowe. Potem próbowałam różnych sportów, aż w końcu na studiach odkryłam bieganie. Dlaczego? Bo daje mi samotność. Bo jest proste. Bo w trakcie biegu można skupić się na sobie, przemyśleć wiele spraw.

Każda z nas szuka dla siebie przestrzeni, w której mogłaby pobyć sama ze sobą, odpocząć, pozbierać myśli – sport okazuje się idealnym do tego „miejscem”. Ty dodatkowo łączysz przyjemne z pożytecznym.

O osiąganych przez Ciebie wynikach marzy niejeden sportowiec. Jednak one nie przychodzą same, musisz na nie zapracować. Ile czasu poświęcasz na treningi? Czy jest jakiś limit kilometrów, które przebiegasz tygodniowo, miesięcznie?

Najwięcej zdarzyło mi się przebiec 160 km w tygodniu. Zazwyczaj biegam 100-140km plus ćwiczenia i spinning. To kilkanaście godzin w tygodniu.

Gdy próbuję sobie wyobrazić ten wynik to kręci mi się w głowie 😉

Myślę, że nie ma osoby, która nie byłaby pod ogromnym wrażeniem Twoich osiągnięć. Przecież nie da się przejść obojętnie obok zdobytego przez Ciebie tytułu Mistrzyni świata w chilijskim, charytatywnym biegu Wings For Life, z najlepszym kobiecym rezultatem w historii tego wydarzenia.

Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

Jakie to uczucie? Co czuje mistrzyni świata w chwili zwycięstwa?

W chwili zwycięstwa po prostu się cieszyłam. Nie czułam się jakoś wyjątkowo, zresztą dzisiaj też nie czuję się z powodu tego zwycięstwa lepszą/fajniejszą niż byłam. Dalej będę robić swoje, postaram się biegać jeszcze lepiej.

Gdy zerkam na Twoje wyniki to mam wrażenie, że nie da się pobiec lepiej, to jakiś fenomen. Przebiegnięcie 68 kilometrów to dla mnie niewyobrażalny wynik, szczerze mówiąc to nie mam pewności czy byłabym w stanie przejechać ten dystans na rowerze 😀 . Tak, jak wspomniałaś jest to okupione wieloma godzinami treningów, setkami przebiegniętych kilometrów – podstawą jest odpowiednia kondycja fizyczna.

A co z umysłem? W jaki sposób pracujesz nad swoją motywacją?

Działam zadaniowo. Wyznaczam sobie cele długo i krótkoterminowe. Porażki mnie motywują. A mocną psychikę buduję w trakcie biegu, a także na co dzień.

To o czym wspominasz świadczy o tym, że posiadasz ogromną siłę i mam tu na myśli nie tylko ciało, ale przede wszystkim mentalność.

Co czyni Cię silniejszą? Skąd ją czerpiesz?

Wierzę w to, że mogę. Nie mam wielkiego poczucia własnej wartości, ale wielką wiarę we własne możliwości. Dużo siły dało mi macierzyństwo, ale także dość burzliwa młodość.

Dobrzej jest usłyszeć, że macierzyństwo wzbogaca, daje siłę. Jesteś kolejną osobą, która wspomina o tym wnosząc kolejną wartość w pełnienie tej wymagającej roli. Bywają przecież momenty, szczególnie na początku matczynej drogi, że czujemy się słabe, kruche i wyczerpane. Tymczasem dzięki Tobie, wiemy, że to doświadczenie nas umacnia.

Dużo siły dało mi macierzyństwo, ale także dość burzliwa młodość.

Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

Skoro jest siła i motywacja to co z przeciwnościami losu? Przeszkody, trudności, niepowodzenia – w jaki sposób z nimi sobie radzisz?

Idę i patrzę do przodu. Nie rozpamiętuję. Staram się szybko godzić z rzeczywistością, myśleć racjonalnie. Akceptuję porażki i przyznaję się do nich. Oczywiście bywają sytuacje, gdy jest ciężko…

Posiadanie mentora, przewodnika to jeden z elementów wpierających, motywujących do rozwoju, wskazujących kierunek.

Kto jest dla Ciebie autorytetem, wzorem godnym naśladowania?

To trudne pytanie, a raczej odpowiedź będzie trudna. Nie ma jednej osoby, postaci, która byłaby dla mnie inspiracją. Lubię silne, niezależne kobiety. Ale podziwiam też osoby, które w imię pasji uciekły od kieratu. Może kiedyś też ucieknę w góry, w świat (jak dzieciaki będą samodzielne).

Jesteś w takim miejscu i tak wiele dotychczas osiągnęłaś, że nie mogę, nie zapytać o…

Sukces. Co jest dla Ciebie największym sukcesem?

Rola mamy.

Zgadzam się z Tobą w 100%. Choć mając na uwadze Twoje światowej rangi osiągnięcia można było spodziewać się innej odpowiedzi. Bardzo miłe i wartościowe to co powiedziałaś.

Gdy słyszysz „szczęście” to myślisz?

O tym, że ja to mam szczęście! I że dzięki bieganiu mam tyle sposobności, żeby za to szczęście dziękować!

Co jest dla Ciebie największą wartością?

Pracowitość i uczciwość.

Masz już na swoim koncie Mistrzostwo świata i co dalej? Jakie są Twoje kolejne plany sportowe i nie tylko?

Marzą mi się Igrzyska Olimpijskie, ale wiem jak trudne to zadanie. Poza tym medal MŚ na 100 km, ciekawe starty i podróże. Zdecydowanie kocham odkrywać świat.

Dominika Stelmach, Mistrzyni świata, Wings For Life

Serdecznie dziękuję za możliwość rozmowy i jednocześnie trzymam kciuki za realizację kolejnych planów i bicie życiowych rekordów.

 

 

Post napisany przez Odnova

  37 komentarzy

 1. Ja Zwykła Matkaa 28 maja 2017 at 09:35 Odpowiedz

  Pasja 🙂 !!!! Wszysto przemija uroda, wiek itd. Bardzo mądre słowa. Wywiad pełen motywacji I pozytywnych energii. Takich Kobiet nam trzeba, nic tylko brać Przykład 🙂

 2. Wojtek 28 maja 2017 at 07:45 Odpowiedz

  Uwielbiam takie inspirujące wpisy! Zawsze mogę z tego wyciągnąć coś dla siebie i zmienić coś w swoim życiu 🙂

  • odNova.net 28 maja 2017 at 08:45 Odpowiedz

   Bardzo się cieszę Wojtku, że dzięki Dominice udało się Ciebie zainspirować.
   Pozdrawiam serdecznie

 3. Mama w Barcelonie 28 maja 2017 at 07:38 Odpowiedz

  Zazdroszczę takiej pasji, ja niestety do sportów jestem zbyt leniwa.

 4. Agnieszka Dec - Deko Zdrowia 28 maja 2017 at 07:28 Odpowiedz

  Jak zwykle uskrzydlający wywiad z inspirującą osobą. Bieganie i ogólnie sport na poważnie to moje niespełnione marzenie. Podziwiam panią Dominikę za to, że łączy życie rodzinne z pracą i pasją. Dobrze, że bez ściemniania mówi o tym, że nie jest idealną panią domu (i bardzo dobrze, że nie jest!). Najgorzej, kiedy kobiety próbują wmawiać innym, że wszystko funkcjonuje u nich idealnie.

 5. Zołza z kitką 25 maja 2017 at 20:08 Odpowiedz

  Ale dzielnie walczę – w tym tygodniu przebieżka była już 3 razy! 🙂

 6. Nianio born to be wild 22 maja 2017 at 20:04 Odpowiedz

  Podziwiam i rozumiem jej pasję. Zdecydowanie łatwiej jest żyć jak a się coś swojego a bieganie pozwala pobyć sam na sam ze sobą. Życzę dalszych sukcesów

  • odNova.net 22 maja 2017 at 20:42 Odpowiedz

   Dokładnie tak, posiadanie własnej przestrzeni jest bardzo ważne.

 7. Zołza z kitką 22 maja 2017 at 16:05 Odpowiedz

  Tak bardzo podziwiam! Sama dopiero zaczynam moją przygodę z bieganiem i dystans 5 km to każdorazowa moja mała śmierć 😉

 8. Konrad Niedźwiedzki 22 maja 2017 at 13:09 Odpowiedz

  Wow, tacy ludzie mega inspirują. Czuję, że dziś wieczorem na 100% wyjdę pobiegać. 😉

 9. Ewa Dratwińska 22 maja 2017 at 11:30 Odpowiedz

  Godna podziwu kobieta ☺ takie osoby zawsze mnie motywują i dają kopa do działania. Szczególnie, że jestem mamą na początku swojej drogi i czasami mam wrażenie, że nic już nie ogarniam. A jak widać nawet przy 2 dzieci można osiągać sukcesy i realizować swoje pasje. Zdecydowanie warto czerpać inspirację z takich postaw☺

 10. Renia Hanolajnen || Ronja.pl 22 maja 2017 at 10:19 Odpowiedz

  Fantastyczna kobieta! Udowodniła, że przy dwójce dzieci również można się spełniać 🙂 Takie osoby są dla mnie inspiracją. Może nie dosłownie, bo do biegania jakoś nie mogę się przekonać, ale kto wie, może i na mnie przyjdzie pora 😉

 11. Edyta moj-kawalek-podlogi 22 maja 2017 at 05:58 Odpowiedz

  Tylko pasja jest w stanie pociągnąć człowieka tak daleko! Nie wyobrażam sobie poświęcania czemuś tyle godzin w tygodniu i nie kochania tego co się robi. To daje ogromną energię i nakręca pozytywnie 🙂

 12. Natalia Jaranowska 21 maja 2017 at 20:35 Odpowiedz

  Uwielbiam wywiady. Co za osobowość!!!

 13. Marzena WM 21 maja 2017 at 19:54 Odpowiedz

  Super kobieta :), świetny wywiad !

 14. Tsu Manjin 21 maja 2017 at 18:29 Odpowiedz

  Łał! Super kobieta, nic tylko podziwiać jej zaangażowanie, zazdroszczę ci, że mogłaś przeprowadzić z nią wywiad.

  • odNova.net 21 maja 2017 at 19:16 Odpowiedz

   Dziękuję. To prawda to niesamowita osoba, a ja czuję się zaszczycona, że mogłam z nią porozmawiać ❤️

 15. MOTYLANDIA 20 maja 2017 at 20:24 Odpowiedz

  Dla mnie najbardziej istotne z tego wszystkiego jest to, co Dominika mówi o dokonywaniu wyborów. Łączy wiele ról, ale nie bez kosztów. Bo tak to już jest. Nie można mieć wszystkiego, ważne, by umieć wybrać tak, by być z tego zadowolonym i jednocześnie nie czuć, że poniosło się jakąś stratę.

 16. Rodzice & Dzieci 20 maja 2017 at 19:06 Odpowiedz

  Uwielbiam czytać historię ludzi którzy osiągają sukces własnym staraniem a nie czyhają na niepowodzenia innych.

 17. Martyna Cieślińska 20 maja 2017 at 15:34 Odpowiedz

  Super są takie ambitne osoby, pełne inspiracji :] Pomijam ten fakt, że takie wpisy o ludziach lubię najbardziej :]
  Pozdrawiam, Martyna z Wpuszczona w maliny

 18. bastalena I Owsianka & Kawa 20 maja 2017 at 15:14 Odpowiedz

  Podziwiam! Mnie jest trudno zacząć, ale wierzę, że gdybym złapała bakcyla biegania, jakoś by poszło dalej 😉

 19. Mynio 20 maja 2017 at 14:55 Odpowiedz

  Podziwiam i dopinguję! Za siłę, wytrwałość i pasję! Pozdrawiam.

 20. MamaKarolina 20 maja 2017 at 14:50 Odpowiedz

  Podziwiam takie osoby, serio. Sama chciałabym mieć taką pasję. Co prawda bieganie jest sportem którego nienawidzę najbardziej, choć generalnie żaden że mnie typ sportowca. Ja wolę pisać xp ale nie poświęcam się temu aż tak. I i tak jestem szczęśliwa 😉

 21. Wojtek| Bielecki.es 20 maja 2017 at 14:38 Odpowiedz

  Oglądałem całą relację z tegorocznej edycji biegu. To niezwykłe jak umysł może walczyć z ciałem przy tak wielkim wysiłku, brawa dla zwycięzców i każdej osoby z osobna, która wzięła udział w tym wyzwaniu. 😉

 22. Małgorzata Hert 20 maja 2017 at 14:20 Odpowiedz

  Miło się czyta o tak inspirujących osobach – świetny wpis 🙂

 23. Anna Rudna 20 maja 2017 at 13:09 Odpowiedz

  Świetny wywiad – gratuluję! Bohaterce również życzę realizacji wszystkich planów (y)

 24. Ania | Petrykivka.pl 20 maja 2017 at 13:05 Odpowiedz

  Niesamowita kobieta i siła ducha!

 25. Ela Noga Sonrisa 20 maja 2017 at 09:33 Odpowiedz

  Niezwykle inspirująca osoba. Kiedy ogladałam relacje z WIngs for Life nie mogłam ię nadziwić i jednoczesnie miałam łzy wzruszenia w oczach. polka, taka dobra! A teraz jeszcze to – tyle ról do pogodzenia, tyle zadań. I ona daje radę. A jak ktoś, kto kilkanaście godzin tygodniowo trenuje daje radę, to ja też dam. Ten wywad to dla mnie potęzny kopniak motywacyjny! Dziękuję!

 26. Gracjana_dobraporadnia.pl 20 maja 2017 at 08:43 Odpowiedz

  Bardzo podoba mi się odczarowanie supermanki jako pani perfekcyjnej w każdym aspekcie. “Godzę się, że nie wszystko jest idealnie” – to motto, które sobie kradnę 🙂

 27. Bookendorfina Izabela Pycio 20 maja 2017 at 06:40 Odpowiedz

  I jeszcze to wspaniałe uszeregowanie w piramidzie najważniejszych wartości w życiu człowieka, na pierwszym miejscu rola mamy, a sportowe osiągnięcia kolejnymi sukcesami. 🙂

 28. Bookendorfina Izabela Pycio 20 maja 2017 at 06:36 Odpowiedz

  Jestem pod ogromnym wrażeniem siły pasji, chęci podążania za nią, umiejętności wykorzystania jej do własnego rozwoju. Niesamowita postawa, mocno inspirująca, a przy tym udowadniania sobie i innym, że chcieć to móc. 🙂
  Bookendorfina

 29. Kasia Lorenc 20 maja 2017 at 05:45 Odpowiedz

  Świetny wywiad A dla Dominiki duże brawa jestem pełną podziwu

 30. Pani Podróżnik 20 maja 2017 at 05:26 Odpowiedz

  Jak się ma pasję to wszystko inne staje się łatwiejsze i bardziej oczywiste. Powodzenia na dalszej sportowej ścieżce 🙂

Leave a Comment