Wykorzystaj ten sposób, aby wesprzeć swoje zdrowie psychiczne podczas pandemii

Wykorzystaj naturę, aby wesprzeć swoje samopoczucie podczas pandemii

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy to zagrożenie nabrało niewymierną formę, co dodatkowo utrudnia poszukania sposobu radzenia sobie z tym, czego doświadczamy. Stoimy przed wyzwaniem nauczenia się funkcjonowania w nowych, specyficznych warunkach.

Dystans społeczny i pozostawanie w domu przez wiele miesięcy, przymusowa izolacja, wiele ograniczeń mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kiedy zmienia się nasza codzienna rutyna, musimy zrezygnować z dotychczasowych zajęć, ograniczyć ilość kontaktów międzyludzkich i spędzać więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach, zwiększa się poziom odczuwanego stresu, strachu, pojawia się poczucie zagrożenia i pogarsza się nasze samopoczucie.

Na swoich profilach w mediach społecznościowych staram się dzielić z Wami pomysłami na to, jak zadbać o siebie i poradzić sobie w tych trudnych i wymagających chwilach. Czasami są to konkretne techniki, innym razem wskazówki, dotyczące zmiany nawyków czy organizacji przestrzeni tak, by miała na nas korzystny wpływ.

Związek między naturą a zdrowiem psychicznym

Mając świadomość konsekwencji, jakie niesie ze sobą pandemiczna rzeczywistość, uczeni postanowili przypomnieć o tym, co może potencjalnie pomóc poczuć się lepiej każdemu z nas.

Badania nad związkiem między zdrowiem człowieka a kontaktem z naturą zaczęły się pojawiać na początku lat 80. W ciągu ostatnich pięciu lat ten obszar nauki bardzo się rozwinął i przyniósł wiele cennych wniosków.

Analiza wyników prowadzona przez Ming Kuo z University of Illinois potwierdziła wcześniejsze założenia, mówiące o tym, że ekspozycja na naturalne światło, a nawet sam widok ze szpitalnego okna na roślinność, pomagają obniżyć poziom stresu, poprawić koncentrację, jakość snu i zmniejszyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych. Kontakt z naturą pozwala również zapobiec różnym chorobom w tym depresji, cukrzycy czy schorzeniom układu krążenia. Uważa się, że jest to możliwe dzięki wzmocnieniu układu odpornościowego.

„Możesz kupić roślinę doniczkową lub włożyć kwiaty do wazonu. Oprócz korzyści, takich jak czystsze powietrze czy walory estetyczne, doświadczysz podobnych pozytywnych efektów, jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu.”

Natura w Twoim domu

Świadomość korzyści płynących z kontaktu z naturą to jedno, a możliwość codziennego spacerowania po lesie, to drugie. Pandemia zmieniała i nadal wpływa na nasze możliwości przemieszczania się i korzystania z wolności.

Coraz chętniej wyjeżdżamy z miast i przenosimy się do mniejszych miejscowości, gdzie możemy cieszyć się większą swobodą i kontaktem z naturą.

ja dla siebie

A co, jeżeli nie każdy z nas ma taką możliwość?

Przykro mi, że piszę to w kontekście tego, czego doświadczamy w związku z pandemią, ale jedną z „korzyści”, którą dostrzegam w związku z tym, że cały świat niemal się zatrzymał, jest to, że zyskaliśmy czas i przestrzeń, by wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby. To właśnie uważność na to, co ma na nas korzystny wpływ i w jaki sposób nam pomaga, ma ogromne znaczenie dla skuteczności podejmowanych działań.

Tym sposobem, słuchając tego, co podpowiada nam intuicja czy organizm zaczęliśmy wykorzystywać możliwości, które posiadamy, by zadbać o swoje samopoczucie. Jednym z takich działań było i jest wykorzystanie i zagospodarowanie parapetów, balkonów i tarasów, by stały się miejscem relaksu i kontaktu z naturą.

Eksperci twierdzą, że spędzenie zaledwie siedmiu do 10 minut na zewnątrz może poprawić Twoje samopoczucie. Kluczem jest znalezienie przyjemnych sposobów na uważne i konsekwentne docenianie przebywania na świeżym powietrzu.

zabawa_z_tata

Domowy kawałek zieleni

Tym sposobem, minionej wiosny, gdy ogłoszono pierwszy „lock down” zaczęliśmy organizować naszą przydomową przestrzeń tak, byśmy mogli z niej korzystać, gdy tylko pogoda na to pozwoli.

Bardzo ważne, było dla nas znalezienie rozwiązań, które pozwolą nam stworzyć nasz taras we własnym zakresie, bez udziału osób trzecich. Idealnym rozwiązaniem okazał się drewniany taras Gumi, który dzięki specjalnie zaprojektowanym łącznikom, odpowiednio przygotowanym, modułowym deskom oraz internetowemu narzędziu do projektowania, mogliśmy samodzielnie przeliczyć ilość desek i położyć. Udało nam się to w jedno popołudnie, towarzyszyła nam świetna zabawa, a jednocześnie satysfakcja po wykonanym zadaniu. No i nie ponosiliśmy dodatkowych kosztów montażu.

Już nie mogę się doczekać, cieplejszych dni, by rozpocząć sezon tarasowy.

W tym wyjątkowym czasie, idealnym rozwiązaniem w urozmaiceniu zielonymi akcentami naszego tarasu i balkonów, było skorzystanie ze wsparcia sklepu zakwieceni.pl.

Nie mam ręki do kwiatów, pewnie dlatego, że nie mam odpowiedniej wiedzy na ich temat, jednak uczę się i podpytuję mądrzejszych 😉 To dzięki rozmowie z ekspertem zakwieceni.pl na temat moich oczekiwań, umiejętności i warunków, które panują na poszczególnych balkonach, udało się wybrać kompozycje kwiatowe, które cieszyły nasze oczy przez cały sezon i jednocześnie przetrwały moje ogrodnicze potknięcia. Tym sposobem zagościły u nas begonia dragon z wilcem, szałwia, pelargonia calliope i niecierpek.

Więcej informacji na temat tej, nowej usługi znajdziecie na stronie zakwieceni.pl.

„Podlewanie i pielęgnowanie roślin może służyć wielu ludziom jako ćwiczenie uważności, uspokajając układ współczulny i obniżając ciśnienie krwi. Dbanie o innych, nawet jeżeli jest to roślina, może wywołać w nas poczucie celu, pozwalając poczuć się lepiej dzięki naszemu wkładowi w otaczający świat nas."

Dbanie o dobre samopoczucie przynosi korzyści nie tylko nam, ale także naszym bliskim

Możemy szukać kontaktu z naturą na różne sposoby, bardzo ważnym jest byśmy dostosowali je do swoich możliwości i korzystali z nich świadomie i uważnie. Niezależnie od tego, czy możemy spacerować po lesie, odpoczywać na tarasie, balkonie czy też pielęgnować ulubioną roślinę jest to coś, co realnie wpływa na poprawę naszego samopoczucia – zdrowia psychicznego i fizycznego.

cropped-Odnova_logo_pelne_czarne_bez_tla.png

Dołącz do mnie na FACBOOKU

Najnowsze wpisy