LIEBSTER BLOG AWARD!

Dziś nieco nietypowy wpis, zaraz dowiecie się, dlaczego…

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego czytamy jedne blogi, a inne obojętnie pomijamy? W moim przypadku, do czytania bloga, prócz oczywiście treści w nim zawartych, zachęca mnie jego autor. Bo przecież to on nadaje charakter i tworzy klimat miejsca jakim jest prowadzony przez niego blog. Dlatego lubię inicjatywy, które dają mi, jako czytelnikowi, szansę na bliższe poznanie blogera, gdy mogę dowiedzieć się o nim czegoś więcej.  Czy macie podobne odczucia?

Jakiś czas temu otrzymałam wiadomość o dwóch nominacjach do nagrody Liebster Blog Award. Przyznam, że wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu takiej zabawy. Faktem podwójnej nominacji byłam tym bardziej zaskoczona, bo przygodę z blogowaniem zaczęłam niespełna 3 miesiące temu – a tu taka niespodzianka. Nominację otrzymałam od KrasnaLove Myśli oraz od Simplyhappy  – jeszcze raz bardzo dziękuję za wyróżnienie.

Czym jest Liebster Blog Award

Liebster Blog Award istnieje tylko w Internecie. Inicjatywa rozpoczęła się w 2011 roku w Niemczech, a teraz jest rozpowszechniona na całym świecie. Ideą zabawy jest promowanie mniej znanych, interesujących blogów i docenienie dobrze wykonanej pracy blogera. W ramach Liebster Blog Award udzielamy odpowiedzi na jedenaście pytań zadanych przez nominującą nas osobę, po czym sami zadajemy pytania i nominujemy kolejne blogi (od pięciu do jedenastu). Należy również podać link do bloga osoby, która dokonała naszej nominacji.

To tyle o zasadach, poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania zadane zarówno przez KrasnaLove Myśli, jak i Simplyhappy.

KrasnaLove Myśli pyta:

Skąd wziął się pomysł na bloga i w jaki sposób powstała jego nazwa?

Myśl o prowadzeniu bloga, chodziła za mną od jakiegoś czasu. Zawsze jednak nie miałam go na tyle, by móc pisaniu poświęcić jego odpowiednią ilość. Dziś jak się nad tym zastanawiam to stwierdzam, że wcześniej wcale tego czasu nie mam więcej, po prostu teraz mam inne priorytety.

Nie było jednak tak, że powoli dojrzewałam do decyzji o prowadzeniu bloga, aż w końcu – siadłam i oto jest Odnova…

Tak naprawdę to moi najbliżsi i przyjaciele namawiali mnie od zawsze do pisania, ostatecznie jednak skłoniła mnie do tego sytuacja osobista. Przełomowym momentem, była informacja o wadzie, z którą urodził się nasz młodszy synek.  Wtedy postanowiłam, że na jakiś czas wyłączę się z życia zawodowego i zaopiekuję się dziećmi.

Blog jest dla mnie oknem na świat, wentylem bezpieczeństwa, daje mi przestrzeń, w której się realizuje. Dzięki niemu mam poczucie, że nie stoję w miejscu, że się rozwijam, że w jakiś sposób pomagam innym. Daje mi możliwość wykorzystania swojej psychologicznej i medycznej wiedzy, którą chcę się dzielić z czytelnikami. Blog to dla mnie również sposób komunikacji, przekazywania ważnych informacji – również tych dotyczących wady rozszczepu wargi i podniebienia. W sieci trudno jest znaleźć źródła z rzetelną wiedzą – sama miałam problem by do takowej dotrzeć. Stąd na moim blogu przeplatają się również nasze rozszczepowe historie. Chcę w ten sposób pomóc innym rodzicom będącym w podobnej sytuacji, dodać otuchy, nadziei. Dzięki temu sama nadaje sens temu co nas spotkało, co spotkało Kubusia – że dzieje się to „po coś”.

Dlaczego Odnova?

Co do nazwy, to ta pojawiła się znienacka. Pamiętam, że jechaliśmy z Kubusiem na konsultacje i nagle wystrzeliłam, jak z procy mówiąc do męża „Odnova, to będzie Odnova!”.

Dlaczego właśnie tak? Odnova to nasza historia, zamknięta w 6 literach – wyraża naszą codzienną pracę nad powrotem do normalności, normalnego życia dla dzieci i dla nas. Każdego dnia od nova stajemy w szranki z tym co przynosi życie. Dzień po dniu, stopniowo pokonujemy wadę Kuby i będziemy tak brać ją za bary, aż do momentu całkowitego zwycięstwa.

Odnova to również nasz początek, w minionym roku zamknęliśmy kilka etapów, zmieniliśmy wiele, mogę nawet powiedzieć, że wszystko – zaczęliśmy od nowa. Ten blog jest jednym z kamieni milowych otwierających nowe perspektywy.

Odnova to również miejsce, gdzie zadbamy razem o zdrowie i rozwój, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, to połączenie fizjoterapii i psychologii (poniekąd odnowa biologiczna).

Kończę ten wywód, bo i tak już się rozpisałam zanadto.

Skąd czerpiesz pomysły na wpisy?

Na blogu pojawiają się teksty, powiązane z moimi codziennymi dylematami. Gdy sama szukam odpowiedzi na jakieś pytanie i w końcu ją znajdę wtedy się tym dzielę. Dużo czytam, staram się rozwijać – a gdy trafię na jakieś ciekawe badanie, na samą myśl, że o nim napiszę śmieje mi się „micha”. Czasami wpis jest odpowiedzią na prośbę czytelników – bardzo mnie cieszy każda informacja zwrotna.

Co cię najbardziej wkurza w blogowaniu?

W sumie chyba za krótko prowadzę blog, żeby mogło mnie coś wkurzać ;-). Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to ewentualnie brak czasu na pisanie. Przy dwójce maluchów najczęściej wykorzystuje czas, gdy dzieci śpią.

Co cię wyróżnia?

„Motyla nóżka” 😉 trudno się pisze o sobie, bo blog traktuje jak część siebie…Myślę, że to co możne mnie wyróżniać to, to że nie jest to typowy blog parentingowy, to bardziej blog rozwojowo – psychologiczny. Forma i zakres poruszanych zagadnień to kolejne wyróżniki. W Polsce nie ma bloga, który poruszałby treści związane z rozszczepem. Opisywane przeze mnie psychologiczne aspekty naszego funkcjonowania osadzam w realiach i zawsze popieram adekwatnymi wynikami badań.

Gdybyś miała się przeprowadzić do innego miejsca na świecie to gdzie by to było i dlaczego?

Odpowiem pewnie niezgodnie z tym co chciałabyś przeczytać, ale dla mnie miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia. Najważniejsi są dla mnie moi najbliżsi. Jeżeli mam ich przy sobie, to mogę mieszkać gdziekolwiek. No jak byś miała mnie gdzieś wystrzelić, to prosiłabym Cię, żeby tam było ciepło…uwielbiam słońce i wodę ;-).

Jaki jest Twój rytuał, bez którego nie wyobrażasz sobie zimowych wieczorów?

Właśnie zdałam sobie sprawę, że nie mam takich rytuałów i nie wiem, czy nigdy ich nie miałam, czy to dzieci mnie ich wyzbyły…wieczorne przebieżki do pokoju synka ciągle trwają.

Gorąca kąpiel…to w zimowe dni dla mnie ulubiona forma relakcu.

Co chciałabyś w życiu zrobić, ale nie masz odwagi?

Należę do tego typu osób, które jeżeli coś sobie zaplanuję to prędzej czy później to realizują. Tym czego jeszcze nie zrobiłam, a chodzi mi po głowie jest tatuaż. Nie zrobiłam go jeszcze nie z obawy przed bólem, ale raczej przez dylematy estetyczne. Blokuje mnie wizja starzejącej się skóry i rozciągniętego, obwisłego tatuaża…;-)

Najbardziej szalona rzecz jaką zrobiłaśw życiu to?

Nie wiem, czy można to rozpatrywać w kategorii szaleństwa, czy raczej głupoty (jako mama powinnam obstawać przy tym drugim). To co zrobiłam, to z dnia na dzień rzuciłam pracę, bez gwarancji kolejnego zajęcia i z kredytem hipotecznym na karku. Wykonałam tak zwany skok na beton…ostatecznie wyszedł mi on na dobre, ale w momencie podejmowania decyzji jeszcze tego nie wiedziałam.

Jaka książka lub film zmieniły Twoje nastawienie do życia?

Nie ma takiego filmu czy książki, która wywarłaby aż taki na mnie wpływ.

Natomiast tytuły, które uważam za wartościowe i warte uwagi to „Zanim się pojawiłeś”, „Nietykalni”, „Miasto aniołów” – zrobiłam się trochę sentymentalna…

Co cię motywuje do działania?

Wyzwania, jeżeli mam jakiś cel to zrobię wszystko by go osiągnąć. Oczywiście wszystko nie znaczy, że po trupach, oznacza to tyle, że swoje działania ukierunkowuje na realizacje tego celu.

Jakbyś się opisał/a w trzech słowach?

Kreatywna, Błyskotliwa, Wrażliwa

Teraz czas na pytania zadane przez Simplyhappy

Jakie jest twoje ulubione miejsce na ziemi?

Moje miejsce na ziemi jest tam, gdzie moi bliscy, fajnie, gdyby było tam ciepło i słonecznie 😉

Najlepsze danie jakie kiedykolwiek spróbowałaś?

Oj  mnommmom…uwielbiam krewetki, gołąbki mojej mamy i tajską zupę brata 😉

Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie z podróży?

Nasza czwórka razem (ja jeszcze w dwupaku), beztroskie chwile, niekończący się odpoczynek, pełen relaks, gorące słońce, przejrzysta woda, niezapomiane krajobrazy – słowem Fuerteventura.

Najbardziej odważna rzecz jaką kiedykolwiek zrobiłaś?

Tu odsyłam Was do jednej z odpowiedzi na Krasnalove pytanie.

Blogerzy, których lubisz najbardziej, którzy cię inspirują?

Od niedawna należę do blogerskiej społeczności i szczerze mówiąc nie było nikogo kogo czytałabym pasjami, nie ma też kogoś kto byłby dla mnie inspiracją – nie z blogowej sfery. Poznaję natomiast coraz wiecej autorów ciekawych blogów, za wcześnie natomiast mówić o inspiracji, bacznie ich obserwuję i z przykemnością czytam.

Jakie miejsce chciałabyś zobaczyć?

Marzę o zobaczeniu Paryża, Barcelony…

Jak opisałabyś wielkiego podróżnika?

Ciekawy świata, odważny, wytrzymały, cierpliwy, zorganizowany, sprytny…

Twoje najbardziej przerażające doświadczenie?

Dwukrotna operacja synka. Nie doświadczyłam niczego bardziej przerażającego.

Ile czasu poświęcasz na przygotowanie przed podróżą?

Od momentu, gdy pakuje nie tylko siebie, ale również dzieci, zajmuje mi to dużo więcej czasu…zwykły spacer staje się logistycznym wyzwaniem.

Jakie są Twoje plany podróżne na rok 2017?

Nauczyłam się nie wybiegać za daleko w przyszłość. Chcemy wyjechać na wakacyjny urlop, ale czas pokaże, kiedy to nastąpi. Gdzie? W miejsce gdzie będą fajne warunki dla dzieciaków.

Dlaczego zaczęłaś prowadzić blog?

Zajrzyjcie do odpowiedzi na pytanie 1 zadane przez KrasnaLove Myśli.

Jeszcze raz dziękuję za nominację, bardzo miło jest być Liebster Blog.

Oto nominowane przeze mnie blogi (kolejność przypadkowa):

Maminelove

Kobieca strona mamy

Słowo na A

Emilia Andrzejewska

Job choice

Mamatywna

Podróżująca rodzina

Matka Wielowymiarowa

Qursantka

Kobieta niezgodna

Save the magic moments

Moje pytania do nominowanych

 1. Dlaczego zaczęłaś prowadzić blog?
 2. W jaki sposób powstała nazwa bloga?
 3. Gdybyś miała jednym słowem opisać swoje blogowanie, to…
 4. Najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
 5. Gdyby miała Cię opisać któraś z bliskich Ci osób, to powiedziałaby…
 6. Najważniejsze miejsce w Twoim domu i dlaczego ono?
 7. Mam słabość do…
 8. Cenię ludzi za…
 9. Kolor, którym byś się określiła to…
 10. Ile czasu poświęcasz na przygotowanie wpisu?
 11. Co porabiasz, gdy nie blogujesz?

Mam nadzieję, że weźmiecie udział w tej inicjatywie. Do czego Was zachęcam. Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi.

Pozdrawiam 😉

Post napisany przez Odnova

  31 komentarzy

 1. Danuta Brzezińska 3 maja 2017 at 08:54 Odpowiedz

  Dlaczego zaczęłaś prowadzić blog? Chciałam coś nowego i dostałam blog w prezencie na 50-te urodziny.
  W jaki sposób powstała nazwa bloga? Coach po 50-tce, czyli mój zawód i wiek haha
  Gdybyś miała jednym słowem opisać swoje blogowanie, to… świetna sprawa
  Najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa nie pamiętam, było dawno
  Gdyby miała Cię opisać któraś z bliskich Ci osób, to powiedziałaby…jesteś lisem
  Najważniejsze miejsce w Twoim domu i dlaczego ono? Każde gdzie jestem ja i mąż
  Mam słabość do… mężczyzn
  Cenię ludzi za… rozwój
  Kolor, którym byś się określiła to… żółty
  Ile czasu poświęcasz na przygotowanie wpisu? w głowie nie liczę, przy komputerze różnie w zależności od kategorii wpisu
  Co porabiasz, gdy nie blogujesz? po prostu żyję 🙂

 2. Patrycja Czubak 4 marca 2017 at 12:07 Odpowiedz

  Fajnie jest poznać Cię bliżej:) Zostanę z Tobą na dłużej 🙂

 3. Gosia 24 lutego 2017 at 20:59 Odpowiedz

  Ostatnio dostałam nominację ale przyznam się nie podołałąm jeszcze zadaniu.

  • odNova.net 24 lutego 2017 at 21:38 Odpowiedz

   Fajna zabawa. Ciekawy sposób na pokazanie siebie czytelnikowi z innej strony.

 4. Anna - Szkolne inspiracje 29 stycznia 2017 at 10:35 Odpowiedz

  Nie wiem, czy mam takie szczęście, czy też wszystkie blogerki, to takie wspaniałe, cudowne, kreatywne i wrażliwe osoby. Życzę dużo szczęścia, wytrwałości w blogowaniu i oczywiście całkowitego wyleczenia synka.

  • odNova.net 29 stycznia 2017 at 22:20 Odpowiedz

   Dziękuję Aniu za tak miłe słowa. Tobie rownież życzę tego co najlepsze.

 5. job-choice.net 19 stycznia 2017 at 22:51 Odpowiedz

  Dziękujemy jeszcze raz za nominację. Nasze odpowiedzi pod linkiem: https://goo.gl/tQQXCY

 6. Agata | Okiem fizjoterapeutki 10 stycznia 2017 at 13:02 Odpowiedz

  Fajnie wiedzieć kto tam siedzi po drugiej stronie 😉

 7. Save the Magic Moments 9 stycznia 2017 at 14:38 Odpowiedz

  Cała przyjemność po mojej stronie 🙂

 8. Save the Magic Moments 8 stycznia 2017 at 16:06 Odpowiedz

  Mam nadzieję, że w takiej formie również mogę??

  1. Dlaczego zaczęłaś prowadzić blog? – chciałam czegoś swojego, miejsca w którym mogę wyrażać siebie i swoje poglądy. Zarażać miłością do życia. Zbyt wielu w nas malkontentów. Chciałam pokazać, że nawet zwyczajne życie może być pełne magii 🙂

  2. W jaki sposób powstała nazwa bloga? – Bloga zaczynałam pisać do spóły z koleżanką. Szukałyśmy wspólnej nazwy, takiej która zadowoliłaby Nas obie. Pomysłów było sporo. Docelowo to miało brzmieć po prostu MAGIC MOMENTS – ale ta domena już była zajęta 🙁

  3. Gdybyś miała jednym słowem opisać swoje blogowanie, to… – Moje blogowanie tak?
  to…magia 🙂

  4. Najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa – ojej sama nie wiem. Tak na zawołanie absolutnie nie przychodzi mi nic do głowy, ale zdecydowanie są to urywki z dziadkiem 🙂 wspólne ubieranie choinki, grzybobranie, zbieranie róży…

  5. Gdyby miała Cię opisać któraś z bliskich Ci osób, to powiedziałaby… – ciepły, rodzinny nerwus 🙂

  6. Najważniejsze miejsce w Twoim domu i dlaczego ono? – nie ma u mnie najważniejszego miejsca – ważny jest po prostu NASZ DOM 🙂 ale osobiście najbardziej Kocham moje łóżko 🙂

  7. Mam słabość do…SŁODYCZY i ładnych rzeczy – jestem typowym bykiem. Lubię otaczać się pięknymi przedmiotami. Zwracam uwagę na detale 🙂 No i Kocham bieliznę – jako mamie jest mi to nieco utrudnione, bo używam biustonoszy do karmienia, ale jak już wszystkie dzieci wykarmię…

  8. Cenię ludzi za… SZCZEROŚĆ, LOJALNOŚĆ, INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ.

  9. Kolor, którym byś się określiła to – oj nie wiem. Jestem kobietą. Są we mnie 4 roku w ciągu dnia. Czasem jestem szara, czasem żółta, pełno we mnie pomarańczy i czerwieni, czasem różowa słodycz, a czasem beż.

  10. Ile czasu poświęcasz na przygotowanie wpisu? – wpisu? może nie koniecznie wiele, za to zdjęciom? Za dużo – zdecydowanie za dużo. Chciałabym, żeby to szło szybciej, ale zależy mi na jakości. Nie chcę używać “Bankowych” zdjęć. Robię to w ostateczności.

  11. Co porabiasz, gdy nie blogujesz? – obecnie leżę i pachnę 😛 nie mogę zbyt wiele w swoim stanie. Kocham czytać, lubię czas spędzać z moją rodziną. Latem bym najchętniej walizek nie rozpakowywała. No i wiodę normalne życie mamy i żony 🙂

  Mam nadzieję, że swoimi odpowiedziami Cię usatysfakcjonowałam 🙂 Ciepło pozdrawiam, jeszcze raz dziękuję za nominację i przepraszam, że właśnie jedynie w takiej formie.
  Buziak!

 9. job-choice.net 5 stycznia 2017 at 13:49 Odpowiedz

  Dziękujemy serdecznie za nominację! Jest dla nas niesamowicie miłą niespodzianką i ciekawym początkiem nowego roku! Niebawem u nas wpis z odpowiedziami abyście mogli / mogły poznać nas bliżej!

  • odNova.net 5 stycznia 2017 at 14:49 Odpowiedz

   Cieszę się bardzo i już nie mogę się doczekać.
   Pozdrawiam

 10. Justyna Sikora 4 stycznia 2017 at 22:18 Odpowiedz

  Bardzo mi sie podoba jak piszesz posty ^^ starasz sie zawierać w nich wszystko co myslisz 🙂 super ^^ co do posta to tez rewelacja ^^ lubię takie . Sama bym chciała tak podpowiadać na pytania i wgl 😀

 11. Agn 4 stycznia 2017 at 20:02 Odpowiedz

  Masz piekny styl pisania, kalwiatura wyraża to co głowa mysli, parafrazując słowa wieszcza.

 12. Patrycja Sobolewska 4 stycznia 2017 at 19:19 Odpowiedz

  Swietnie to napisalas kochana ja od niedawna mówię ze świetnie piszesz i mam nadzieje ze tak pozostanie ;*

 13. Isia Wyłącznie 4 stycznia 2017 at 19:14 Odpowiedz

  Super odpowiedzi kochana.

 14. Paulina K 4 stycznia 2017 at 17:02 Odpowiedz

  ogladam ostatnio “zanim sie pojawiles” i faktycznie, piekny film 🙂

 15. Mamusiowelove Blog 4 stycznia 2017 at 13:01 Odpowiedz

  Tego typu posty to świetna inicjatywa aby poznać ulubionego blogera/blogerke:)
  Co do braku czasu mam to samo, piszę posty wieczorem, bądź jak mają popołudniowa drzemke 😉
  Buziaki Kochana.

 16. Ewelina b. 4 stycznia 2017 at 12:10 Odpowiedz

  właśnie przypomniało mi się, że niedawno również otrzymałam nominację. Wypadło jednak mi to z głowy… teraz nico żałuję, bo to ciekawy sposób na zaprezentowanie siebie z trochę innej strony 🙂

 17. Gabriela 4 stycznia 2017 at 11:42 Odpowiedz

  Mi również marzy się w przyszłości tatuaż nie jakiś duży bardzo podobają się takie minimalistyczne :* Mam nadzieję że zrealizujesz swoje także 🙂
  Mój blog

 18. ecnelis 4 stycznia 2017 at 08:24 Odpowiedz

  LBA jest czymś świetnym, rownież lubie poznawać blogerów na rożne sposoby. Twoja nazwa jest zdecydowanie bardzo trafiona jeśli chodzi o tematykę Twojego bloga. Podoba mi się to, że piszesz o rzeczach z którymi miałaś styczność. Dzięki temu jest to dla nas czytelników bardzo wiarygodne i pomocne. Przed LBA myślałam, że swojego bloga prowadzisz znacznie dłużej a tutaj zaskoczenie 🙂

 19. odNova.net 4 stycznia 2017 at 08:22 Odpowiedz

  Szkoda Martynko bo to fajna okazja do pokazania siebie z innej strony.

 20. Sylwia testuje i radzi 4 stycznia 2017 at 08:18 Odpowiedz

  Bardzo fajne odpowiedzi 🙂 gratuluję oczywiście nominacji.

 21. Sylwia Antkowicz 4 stycznia 2017 at 07:51 Odpowiedz

  Lubię takie zabawy. I dzięki temu wyhaczyłam kilka blogów, o których jeszcze nie słyszałam. Sama zobaczyłam, że Mamatywna podjęła już Twoje wyzwanie i nawet nominowała mnie 😉

 22. Gosia Drzeżdżon 4 stycznia 2017 at 00:00 Odpowiedz

  Bardzo fajnie, dowiedzieć się o Tobie więcej 🙂

 23. Emilia Andrzejewska 3 stycznia 2017 at 19:16 Odpowiedz

  Dziękuję za nominację:) To wyróżnienie dla mojego startującego bloga 🙂 Niebawem rozprawię się z zadaniem.

 24. KrasnaLove Myśli 3 stycznia 2017 at 15:47 Odpowiedz

  Super odpowiedzi 🙂 Nie znałam Cię od tej strony 🙂 W ogóle to nie zwróciłam wcale uwagi na to, że też tak krótko prowadzisz bloga 🙂

 25. Atelier Rzeczy Ładnych 3 stycznia 2017 at 13:22 Odpowiedz

  gratuluję nominacji 🙂 Ciekawe pytania i odpowiedzi 🙂 Nie wiedziałam, że istnieje taka zabawa. Ja bloguję (właśnie zdałam sobie z tego sprawę) już prawie rok, ale początkowo pisałam właściwie bardziej dla siebie i nie uczestniczyłam w blogowym świecie, dopiero od niedawna się to zmieniło. Powodzenia w dalszym blogowaniu 🙂

 26. Jolanta Flower 3 stycznia 2017 at 10:38 Odpowiedz

  Super pytania i odpowiedzi 🙂 Gratuluję nominacji 😉

 27. Monika Raus Kobieta Niezgodna 3 stycznia 2017 at 09:05 Odpowiedz

  Jej, dziękuję za nominację.
  Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na pytania.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.

 28. Aleksandra Ćmachowska 3 stycznia 2017 at 04:03 Odpowiedz

  A to mi niespodzianka o 5 nad ranem, przy drugim karmieniu :). Bardzo mi miło! Bloguję zaledwie dwa miesiące i to cła mnie ogromne wyróżnienie! 🙂 Chętnie przyłączę się do zabawy. Powiedz mi tylko czy, mam jakiś określony czas na wpis? ;). Swoją drogą to bardzo fajna sprawa, poznać Cię od nieco innej strony. Czytając wartościowe blogi, czasem zadajemy sobie pytania, chociażby jak powstały? Pozdrawiam i dziękuję! :))

Leave a Comment