aktywne_dziecko_zabawy_na_świezym_powietrzu

 

Dzieciństwo to magiczny czas, który powinien upływać pod znakiem niekończących się, beztroskich zabaw. Harce, hulanki, swawole na świeżym powietrzu to najlepsza forma aktywności ruchowej dla dzieci. Gdy do tego dorzucimy wspierające rozwój, odpowiednio dobrane zabawki zyskujemy zestaw doskonały.

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu to źródło wielu zdrowotnych korzyści. Niestety, współcześnie coraz częściej spędzanie wolnego czasu na podwórku, placu zabaw czy na spacerze zastępowane jest graniem w gry komputerowe i oglądaniem telewizji. Tymczasem rodzicielska inicjatywa w połączeniu z propozycją ciekawych zabaw mogą skutecznie zachęcić malucha do aktywnego spędzenia czasu.

Dlaczego przebywanie na świeżym powietrzu jest ważne?

Powietrze to jeden z naturalnych czynników, mających bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy stwarzać jak najwięcej okazji do przebywania na świeżym powietrzu bez względu na porę roku.
Korzystanie ze świeżego powietrza i słońca to podstawowy warunek higieny układu oddechowego i układu krążenia, które jednocześnie mają wpływ na rozwój układu nerwowego i ruchowego.
Dzieci pozbawione możliwości obcowania z naturą, nie mogą się prawidłowo rozwijać. Jedynie silny deszcz, porywisty wiatr i mróz poniżej –10 st.C uniemożliwiają przebywanie dzieci na dworze.

Korzyści z zabaw na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Dotlenianie, słońce, światło i ruch polepszają ogólne funkcjonowanie naszych pociech. Codzienne spacery są świetną nauką radzenia sobie ze zmiennymi temperaturami, co bez wątpienia ma wpływ na wzmocnienie odporności organizmu i zapobieganie przeziębieniom. Ponadto częste przebywanie na dworze, szczególnie w słoneczne dni, pobudza wytwarzanie witaminy D w organizmie, a to z kolei ma pozytywny wpływ na kości i zęby naszych pociech. Badacze z Australii dowodzą, że samo przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko krótkowzroczności u dzieci. W obecnych czasach większość z nas cierpi na deficyt witaminy D.

Zapewne nie muszę Wam wspominać o tym, że przebywanie na świeżym powietrzu zaostrza apetyt, jest to jeden z najlepszy sposobów na małego niejadka.

Kolejnym ważnym aspektem aktywności fizycznej jest jej skuteczność w walce z otyłością, cukrzycą i wieloma innymi chorobami. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala dotlenić i oczyścić organizm z toksyn, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Oprócz korzyści zdrowotnych, zabawy na świeżym powietrzu oddziałują zbawiennie na rozwój psychofizyczny. Dzięki dużej liczbie bodźców i doznań nawet zwykły spacer może stać się pożyteczną atrakcją dla dziecka i okazją do poznawania świata. W efekcie dziecko zdobywa wiedzę, doświadczenia i umiejętności. U malucha, który spędza aktywnie czas na dworze, wyostrza się zmysł poznawczy, poprawia się koordynacja ruchowa i kondycja, rozwija się wyobraźnia, a podczas zabaw zespołowych, dzieci uczą się zdrowej rywalizacji. Nie mogę nie wspomnieć o istotnym wpływie aktywności ruchowej na obniżenie poziomu stresu i rozładowanie energii. Sport i każdy rodzaj ruchu sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonu szczęścia. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że u osób, które często przebywają na łonie natury, obniża się poziom kortyzolu, ponadto osoby te wykazują większą umiejętność radzenia sobie ze stresem. Stwierdzili także, że już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu wystarczy, aby poprawić samopoczucie psychofizyczne zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej.

Dla każdego coś dobrego – ciekawe zabawy na świeżym powietrzu

O tym, że zdrowa rodzina to szczęśliwa rodzina, z pewnością nie muszę Was przekonywać. O tym, że ruch to zdrowie, a szczególnie ruch na świeżym powietrzu również. Często jednak bywa tak, że inicjatywa spędzenia czasu na świeżym powietrzu musi wyjść od nas – dorosłych. Któż inny, jak nie my jesteśmy w stanie zaproponować maluchom atrakcyjną zabawę? Na szczęście posiadamy w zanadrzu gry z naszego dzieciństwa, które mimo upływu czasu, dziś są tak samo interesujące, jak przed laty. Co zatem możemy zaproponować? Oto kilka propozycji:

 • zabawa w chowanego,
 • berek
 • raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy
 • ciuciubabka
 • tor przeszkód, np. na placu zabaw
 • zabawa w ciepło – zimno
 • zabawy z piłką, kręglami, szarfami
 • skakanki i gumy do skakania
 • gra w klasy
 • zabawy w piaskownicy
 • jazda na rowerze
 • jazda na jeździkach, hulajnogach, rolkach.

To tylko te najbardziej popularne, a jestem pewna, że znacie ich wiele, wiele więcej.

Praktyka czyni mistrza, a różnorodność poszerza horyzonty

Bardzo ważną kwestią jest stworzenie możliwości, by dziecko miało szansę spróbować, jak największej ilości różnorodnych zabaw, sportów czy gier ruchowych. Jako rodzice nie powinniśmy dzielić zabaw na chłopięce i dziewczęce. Chcąc, jak najlepiej kierować rozwojem swojej pociechy pozwólmy jej próbować i dokonywać wyborów na podstawie własnych preferencji i doświadczeń.

Dzieci powinny uczyć się zdrowej rywalizacji, ponieważ dzięki temu łatwiej im będzie funkcjonować w grupie rówieśniczej. W tym celu warto organizować różnorodne gry zespołowe, np. kręgle, zabawy z piłką, wyścigi i wiele innych. Istnieje mnóstwo zabawek, które są przydatne do tego rodzaju aktywności: worki wyścigowe do skakania, akcesoria do krykieta i golfa, tarcze do rzucania do celu, frisbee, bumerang czy badminton.

zabawy_na_świezym_powietrzu_dzieci
rsz_zabawy_na_świezym_powietrzu
rsz_zabawy_na_świeżym_powietrzu_-_kuba

Dla nas ostatnimi czasy nie ma lepszej zabawy niż gra w piłkę. Gramy w nią na trawie, na plaży, gdzie tylko mamy ochotę. Wykorzystujemy różne formy gry od rzucania i łapania rękoma po tradycyjne kopanie piłki. Zabawa ta pozwala rozwijać zmysł obserwacji, refleksu, a także umiejętność przewidywania i współpracy w zespole. Prócz tego, mali zawodnicy ćwiczą wytrzymałość oraz szybkość. To tylko niektóre umiejętności, które rozwija się dzięki zabawie z piłką. Na pewno dodatkową zachętą do gry i urozmaiceniem będą bramki. Niezależnie czy wykonami jest sami, czy zakupimy w zestawie.

Skakanka, gumy do skakania, czy skoczek, to świetny pomysł na zabawę zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, bez względu na wiek. Aktywność ruchowa przy użyciu tych zabawek rozwija wszystkie grupy mięśniowe, poprawia kondycję, zwinność i skoczność. Gumy do skakania to także doskonały pomysł na zabawę w grupie.

Rzucanie do celu. Tego typu gry zręcznościowe wspomagają rozwój koncentracji i koordynacji ruchowej. Naszą ulubioną grą tego typu jest rzucanie do celu sznurkową obręczą. Niełatwym zadaniem jest rzucenie sznurkowego pierścienia tak, aby zaczepił się na drewnianych bolcach. To nie lada wyzwanie – dla dużych i małych graczy.

zabawy_na_świezym_powietrzu_rzut_3
zabawy_na_świezym_powietrzu_rzuty_2
zabawy_na_świezym_powietrzu_rzut
zabawy_na_świezym_powietrzu_rzut_4

Przemieszczanie się na różnych pojazdach jeno i dwuśladowych. Tu mam na myśli wspomniane wcześniej rowery, jeździki, hulajnogi, deskorolki czy rolki. Od niedawna serce mojego przedszkolaka skradł Rotini, niepozorny pojazd czterokołowy. Dziecko jeżdżąc na nim, uczy się utrzymywania równowagi, koordynacji ruchowej i zręczności. Poprawia ogólne umiejętności motoryczne.

aktywne_dziecko_zabawy_na_świezym_powietrzu_rotini
rotini

Zabawa w piasku to ulubione zajęcie każdego malucha. Kolorowe łopatki, grabki, wiaderka i foremki to podstawa udanej zabawy. W ten sposób można spędzać czas samodzielnie lub w grupie z przyjaciółmi. Stawianie babek z piasku, budowanie zamków, kopanie tuneli to tylko niektóre z możliwości, jakie dają zabawki do piaskownicy. Dzięki nim dziecko doskonale rozwija swoją wyobraźnię oraz zdolności manualne. Różnorodne akcesoria do zabawy w piasku świetnie sprawdzą się nie tylko w przydomowej piaskownicy, ale także na plaży.

zabawy_na_świezym_powietrzu_w_piasku_1
rsz_zabawy_na_świezym_powietrzu_w_piasku
zabawy_na_świezym_powietrzu_w_piasku_3
zabawy_na_świezym_powietrzu_w_piasku_2
rsz_zabawy_na_świezym_powietrzu_w_piasku_4

Hamaki, huśtawki i trampoliny to doskonałe propozycje dla żywiołowych dzieci. Podczas bujania się i skakania mogą spożytkować nadmiar energii, ale też poprawić swoją kondycję i koordynację ruchową.

Możliwości zabaw na świeżym powietrzu jest mnóstwo, ograniczeniem może być tylko wyobraźnia.

Aktywny rodzic – aktywne dziecko

Nie ma nic przyjemniejszego niż bycie wzorem dla własnego dziecka. Dzieci uczą się głównie przez modelowanie, czyli przez obserwowanie otaczającego je świata. Zatem najlepszym sposobem na zakrzewienie w dziecku upodobania do aktywnego spędzania czasu jest wspólny, rodzinny udział w proponowanych zabawach. Zachowanie rodziców jest dla dzieci inspiracją do podejmowania własnych działań. Jak wiadomo, aktywni rodzice wychowują aktywne dzieci. Wyniki badań wskazują, że zainteresowanie aktywnością dziecka, wspieranie jego naturalnej potrzeby ruchu i zabawy, wiara w jego umiejętności sprawiają, że dziecko odczuwa większą przyjemność ze swojej aktywności, ma poczucie sprawstwa i siły. Dzieci z rodzin aktywnych fizycznie mają 10-krotnie mniejsze ryzyko, aby zachorować na cukrzycę, choroby układu krwionośnego, nowotwory czy inne choroby cywilizacyjne. Dzieci, które aktywnie spędzają czas wolny, mają większą szansę na osiąganie lepszych wyników w nauce, a co za tym idzie – łatwiej im będzie w przyszłości znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Bezsprzecznym atutem aktywności na świeżym powietrzu jest pogłębianie relacji rodzic-dziecko, wzmacnianie więzi rodzinnych. Spędzając razem czas, a nie „obok siebie”, bez zbędnej technologii, mamy wreszcie czas na rozmowy i słuchanie siebie nawzajem. Niepokojącymi są wyniki badań mówiące o tym, że jeżeli dziecko ma od 3 do 16 lat, to z 76% prawdopodobieństwem można przyjąć, że właśnie siedzi przed ekranem telewizora lub komputera. Wspólne spędzanie czasu wolnego, aktywnie i na świeżym powietrzu, buduje relacje rodzinne, sprawia, że wzrasta w nas poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny oraz identyfikacji z nią. Może być także świetnym sposobem na oswajanie różnych, nowych emocji, budowanie pewności siebie. Spędzając czas razem, dzielimy się doświadczeniami i kolekcjonujemy wspólne przeżycia.

Mam dla Was niespodziankę  😉  10% rabatu  na zakupy w sklepie Hoplik. Jedyne co musicie zrobić, to przy zakupach wpisać kod:  HoplikOdnova . Rabat jest ważny do 25.08 😉

 

W jaki sposób Wy spędzacie czas na świeżym powietrzu? W komentarzu pod tekstem podzielcie się Waszymi ulubionymi zabawami.

Post napisany przez Odnova

  36 komentarzy

 1. Jedziemy na wycieczkę 1 października 2017 at 16:00 Odpowiedz

  My wykorzystujemy jesienne popołudnia na jazdę na deskorolce tzn dzieci jeżdżą a mama ratuje jak dziecko upada 😉

 2. Sylwia Antkowicz 23 sierpnia 2017 at 20:52 Odpowiedz

  U nas królują zabawy z wodą i kamykami.

 3. DookolaPracy 23 sierpnia 2017 at 18:21 Odpowiedz

  Warto zdrowe nawyki zaaszczepić dziecku od samego urodzenia! Łatwiej mu bedzie w doroslym zyciu!

 4. Bianka - Szefowa Podwórka 19 sierpnia 2017 at 09:24 Odpowiedz

  Uwielbiam zabawę na świeżym powietrzu, dzieciaki mają czasami niesamowite pomysły. A zmęczenie po całym dniu na podwórku też ma zupełnie innych wymiar 😀

 5. momandlilgirl.pl 17 sierpnia 2017 at 12:11 Odpowiedz

  Zabawa, szczególnie ta na świeżym powietrzu, jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. W końcu to jego podstawowa aktywność 😀 Ma same plusy! Należy tylko pamiętać, że trzeba rozsądnie podchodzić do wychodzenia na dwór i jeśli na dworze mamy 35 stopni, to lepiej zostać w domu, w chłodzie.

 6. BeztroskaMama 17 sierpnia 2017 at 08:32 Odpowiedz

  Przebywanie na świeżym powietrzu to fajna sprawa. Dzieci mają więcej ruchu, mogą kreatywnie spędzić czas. Szkoda że obecnie trzeba prawie siłą wyciągać starsze dzieci na dwór bo wolą w domu siedzieć przed tabletem.
  Bardzo bym chciała zaszczepić w mojej córce miłość do aktywnego spędzania czasu, na razie ma 6 miesięcy więc wszystko przed nami.

 7. Kamila Kuźma 17 sierpnia 2017 at 08:06 Odpowiedz

  My również lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu 🙂

 8. Agni 17 sierpnia 2017 at 07:45 Odpowiedz

  Moje dziecko bardzo lubi spędzać czas na powietrzu. Plac zabaw, bieganie, gra w piłkę. Lubimy też zwiedzać i podróżować i to staramy się zaszczepić dzieciom od małego. 🙂

 9. Aleksandra Bohojło 16 sierpnia 2017 at 18:51 Odpowiedz

  Moje córy spędzają większość dnia w ogrodzie. Od małego. Praktycznie przez cały rok, z czego oczywiście od wczesnej wiosny do późnej jesieni nie tylko się w nim bawią, ale też śpią na tarasie i jedzą wszelkie posiłki. Zabawom i pomysłom na zabawy nie ma końca.

  Co to za sprytny myk z tymi zdjęciami, że można je przewijać? Super pomysł. To jakaś wtyczka?

 10. FeminaSum.pl 16 sierpnia 2017 at 10:09 Odpowiedz

  Wpis bardzo na czasie, piękna pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu.

 11. www.zaraz-wracam.pl 16 sierpnia 2017 at 09:45 Odpowiedz

  Super pomysły. U nas hitem jest zawsze piaskownica i budowanie zamków, autostrad i innych rzeczy.Kuba w ogrodzie ma również swój domek i lubi w nim przygotowywać zabawkowe posiłki.

 12. naszebabelkowo.blogspot.com 15 sierpnia 2017 at 04:16 Odpowiedz

  My spędzaliśmy zawsze z synkiem tyle czasu na świeżym powietrzu, że aż sami zapędziliśmy się w pułapkę. Teraz Młody w domu dostaje tak zwanej “korby” – a przecież nie mogę siedzieć z nim na dworze od 6 rano do 19 😉 Także, sama na siebie ukrecilam bacik 😉 U nas króluje aktualnie rower i hulajnoga.

 13. Nianio born to be wild 14 sierpnia 2017 at 20:43 Odpowiedz

  Świetne pomysły na zabawę. Ten jeździk mnie intryguje i powiem szczerze, że mógłby spodobać się mojemu synowi. A nasze najlepsze zabawy to ostatnio deskorolka, rolki i rower, spacery i wspinanie się i oczywiście szukanie skarbów

 14. Martyna | optymistyczna.com 14 sierpnia 2017 at 07:55 Odpowiedz

  Bardzo dużo bardzo ciekawych pomysłów ☺ z pewnością wielu rodziców z nich skorzysta ☺

 15. Mama z wyboru 13 sierpnia 2017 at 21:11 Odpowiedz

  My uwielbiamy zabawy na powietrzu. Moje dziewczyny spędzają tak każdą wolną chwilę. Place zabar, barierki, wspinaczki, rowerki, rolki, hulajnogi czy poprostu spacery to nasz żywioł. 🙂

 16. Angelika Stefanowska 13 sierpnia 2017 at 15:57 Odpowiedz

  Zabawy na świeżym powietrzu mają same zalety! Niestety pogoda czasem nie sprzyja – to też nie jest żaden problem 🙂

 17. Nihil Novi 13 sierpnia 2017 at 14:42 Odpowiedz

  Jako dziecko bardzo lubiłam chodzić na plac zabaw, myślę, że nawet teraz przydałaby mi się taka rozrywka 😀

 18. Bebe Talent 13 sierpnia 2017 at 14:18 Odpowiedz

  Bardzo zależy mi na tym, żeby moje dziecko jak najwiecej czasu spędzało na zewnątrz. Mam nadzieję, że uda mi się wyrobić w niej nawyk aktywności. Oczywiscie przykład idzie z góry, wiec sama staram się spędzać czas aktywnie.

 19. Danuta Brzezińska 13 sierpnia 2017 at 14:09 Odpowiedz

  Z synem dużo przebywałam na powietrzu, wtedy nie było komputerów ani bajek przez cały dzień w TV, to sprzyjało. Teraz różnie to bywa, często widzę dzieci pół dnia w centrach handlowych, ale i życie jest inne niż kiedyś.

 20. Karolina Borycka 13 sierpnia 2017 at 08:52 Odpowiedz

  też jesteśmy ze wsi, więc często przebywamy na świeżym powietrzu,. bywa, że nawet cały dzień.

 21. Aleksandra 13 sierpnia 2017 at 07:44 Odpowiedz

  Mieszkamy na wsi, więc u nas zabawy na świeżym powietrzu to na szczęście norma 🙂

 22. Bookendorfina Izabela Pycio 13 sierpnia 2017 at 06:09 Odpowiedz

  Zawsze starałam się, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu, aktywność, zdrowie, ciekawość świata. 🙂
  Bookendorfina

 23. Mama Kreatywna 12 sierpnia 2017 at 20:19 Odpowiedz

  Moje dzieci uwielbiają przebywać na dworze. Krzysia z podwórka ciężko ściągnąć do domu jak zacznie się bawić z kolegami, a i z mamą czy tatą lubi pograć w piłkę czy pobawić się w berka lub chowanego. Coreczka roczna też cieszy się jak tylko słyszy że idziemy na spacer. Mam nadzieję że z czasem to się nie zmieni, bo staram się pokazywać im jak fajnie można spędzać czas poza domem z dala od elektroniki.

 24. MamaKarolina 12 sierpnia 2017 at 19:20 Odpowiedz

  Zgadzam się, zabawy na dworze przynosza wiele korzyści i chcislabym żeby moje dziecko spędzało tam jak najwięcej czasu. Teraz córka ma dopiero 5 miesiecy i staram się regularnie wychodzic na spacery chociaz pogoda nam to utrudnia. Albo 35 stopniowy skwar albo birza i ulewny deszcz…

 25. Paulina Matysiak 12 sierpnia 2017 at 19:02 Odpowiedz

  Po swoim bratanku widzę, że zabawy na świeżym powietrzu to jest to. Lepsze od wszystkiego innego!

 26. Madzia 12 sierpnia 2017 at 18:31 Odpowiedz

  Świetny artykuł i takie oczywiste rzeczy, a przez niektórych bagatelizowane. My wychodzimy codziennie choćby na 30 minut. Tylko gorączka jest w stanie zatrzymać nas w domu. Między innymi dzięki temu mój synek rzadko choruje.

 27. Sylwia Piątkiewicz 12 sierpnia 2017 at 17:13 Odpowiedz

  Swietne te obręcze do rzucania. Jako streetworkerka większość swoich dni spędzam ganiając w berka 😉 Polecam!

 28. Anna - Szkolne inspiracje 12 sierpnia 2017 at 14:41 Odpowiedz

  Dla mnie najlepsza zabawą była gra w gumę, ale teraz już pomału odchodzi do lamusa. A szkoda, bo na pewno świetnie wyrabia skoczność. 🙂

 29. Elwira Zbadyńska 11 sierpnia 2017 at 20:44 Odpowiedz

  I u nas nie ma dnia bez zabawy na świeżym powietrzu. Są piłki, rowery, piaskownica, klasy, pola, lasy.. I tak smakuje prawdziwe dzieciństwo 😉

 30. Maluch w domu 11 sierpnia 2017 at 15:53 Odpowiedz

  Kiedyś prowadziłam cały cykl wpisów innych blogerów na swoich blogu. Jestem absolutną zwolenniczką aktywności na świeżym powietrzu pod wieloma postaciami.

 31. Kasia z wysmakowane.pl 11 sierpnia 2017 at 07:43 Odpowiedz

  też siedzimy na dworze ile wlezie. Mały śpi w wózku, a my szalejemy! Trzeba korzystać, nie ma zbyt wiele takich pięknych dni w Polsce…

 32. Budująca Mama 11 sierpnia 2017 at 07:07 Odpowiedz

  Kiedy tylko możemy, siedzi na dworze. Dzieci uwielbiają basen, trampolinę i piaskownicę. Serwują nam piaskowe torty

 33. Geek Kocha Najmocniej 11 sierpnia 2017 at 06:56 Odpowiedz

  Przyda się – narazie dla siostrzenicy 😀

 34. Zwykła Matka 11 sierpnia 2017 at 06:53 Odpowiedz

  Nas do aktywności na powietrzu nie trzeba przekonywać 🙂 Uwielbiamy to!
  Ta zabawką z obręczą do rzucania bardzo mi się podoba, kiedyś mieliśmy coś podobnego 🙂

 35. powerpumpingdad 11 sierpnia 2017 at 06:49 Odpowiedz

  oo. znalazło się miejsce dla mojej ukochanej – skakanki:) skoro ja, stary chłop może to i każdy da radę:) Wiele ludzi błędnie myśli, że to jest tylko dla zabawy, albo na rozgrzewkę, a tak jak napisałaś, jest to ćwiczenie, które angażuje wszystkie mięśnie. Dodam, że jest to jedyne ćwiczenie, które tak działa na nasz organizm:) ludzie boją się zacząć skakać z obawy, że inni mogą się śmiać, albo, że nie będą potrafili, jedak praktyka czyni mistrza. już po dwóch tygodniach będziemy wymiatać, stopniowo dodając kombinacje:) świetny wpis, który czytałem z przyjemnością, bo sport zawsze był dla mnie ważny. Takie zabawy dla dzieci mogą spowodować również złapanie bakcyla na coś. np u mnie było tak, że niewinna zabawa w badmintona spowodowała, że zająłem się tym na poważnie.:)

 36. Gosia 11 sierpnia 2017 at 06:24 Odpowiedz

  Zdecydowanie masz rację. Ja również staram się zachęcać do aktywności moje dzieci.

Leave a Comment