Któż z nas nie lubi bajek czy ciekawych opowieści? Mam przekonanie graniczące niemal z pewnością, że każdy posiada co najmniej jedną ulubioną bajkę, do której z przyjemnością wraca. Przyznam, że moje dzieci nie muszą mnie długo namawiać (a nawet wcale tego nie robią) byśmy wspólnie przeczytali którąś z bajkowych historii i przenieśli się do świata fantazji. Równie chętnie zasiadam do ulubionych kreskówek z dzieciństwa, czy nowych, animowanych produkcji.
Nie bez powodu baśnie czy bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, która ułatwia radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami, działa uspokajająco i tłumaczy wiele społecznych zjawisk. Dla dzieci to skarbnica wiedzy o otaczającym je świecie. Bajki pomagają w zrozumieniu siebie i ludzi. Rozwijają wrażliwość, wyobraźnię i wzbogacają słownictwo malucha. By wszystkie te walory mogły wystąpić niezbędne są dwa elementy: treści muszą być odpowiednio dobrane do wieku naszej pociechy oraz każdorazowo po przeczytaniu tekstu powinniśmy z dzieckiem o nim porozmawiać. Dzięki temu damy maluchowi możliwość zadania pytań, uzyskania wyjaśnień i wyciągnięcia tego co najlepsze z magicznej opowieści.
A o czym nam, dorosłym przypominają bajki? Czego nas uczą?
Nie odkryję Ameryki stwierdzeniem, że autorzy bajek czy twórcy kreskówek i filmów animowanych pod płaszczykiem mniej lub bardziej sympatycznych postaci, przemycają wiele wartościowych prawd. Któż z nas czytając bądź oglądając „Kubusia Puchatka”, „Małego Księcia”, „Shreka” nie uśmiał się do łez czy autentycznie nie wzruszył?
Jest wiele prawd, które są „przemycane” w bajecznych utworach, poznajmy kilka z nich.
Pielęgnuj miłość, przyjaźń i relacje z innymi
Nawiązywanie relacji międzyludzkich to nieodzowna potrzeba i część naszego życia. To również najważniejsza praktyczna umiejętność społeczna, która pozwala nam funkcjonować w grupie. W sieci powiązań interpersonalnych istnieje wiele różnych relacji: między małżonkami, między rodzeństwem, między dziećmi a rodzicami, między przyjaciółmi, między współpracownikami itd. Właśnie tak różnorodne relacyjne powiązania możemy zaobserwować w czytanych czy oglądanych bajkach. To dzięki nim również my – dorośli mamy szansę przypomnieć sobie, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią bliskie nam osoby, że relacje należy pielęgnować i warto o nie dbać. Biorąc pod uwagę codzienny pęd w jakim funkcjonujemy, zdarza się, że te ważne aspekty nam umykają.
Wyznaczaj cele i konsekwentnie je realizuj
Z niejednego źródła wiemy, że wyznaczanie celów jest bardzo ważne i daje wiele korzyści. Współczesny model życia związany jest z nagłymi zmianami. Wyznaczanie celów pozwala nam utrzymać zamierzony kierunek i wpływ na to co się dzieje w naszym życiu, lepiej zarządzać czasem. Dzięki nim nie musimy zmagać się z przekonaniem, że nasze życie zależy od innych ludzi czy od przypadku. Ponadto cele nadają sens naszemu funkcjonowaniu. Osiąganie ich sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej pozytywnie nastawieni, mamy wyższe poczucie własnej wartości. Dlatego też w wielu bajkach przewija się ten ważny wątek.
Bierz sprawy w swoje ręce
Przejęcie kontroli nad tym co dzieje się w naszym życiu jest ściśle związane z wspomnianymi wcześniej celami. By móc w pełni świadomie podejmować decyzje musimy zadbać by nie ograniczały nas błędne przekonania. Największą satysfakcję przynosi działanie, realizacja marzeń, postanowień z pełną odpowiedzialnością za swoje życie. Wśród bohaterów bajkowych opowieści bywają też tacy, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami również w tym obszarze.
Uwierz w swoje możliwości i bądź sobą
Wiara w siebie to główna siła napędzająca nas do działania, bez niej nie jesteśmy w stanie nie tyle dokończyć, co nawet zacząć realizować zadanie. Chcąc odnieść sukces, zakończyć jakiekolwiek przedsięwzięcie musimy wierzyć, że jesteśmy w stanie to zrobić, że posiadamy zasoby i kompetencje, by osiągnąć zamierzony cel. Dlatego bardzo ważnym elementem jest praca nad poczuciem własnej wartości.
Ciesz się z małych rzeczy
O tym, że żyjemy w pośpiechu i nie mamy na nic czasu wspominałam już wcześniej. Czasem mamy nawet wrażenie, że życie ucieka nam między palcami. Realizujemy swoje plany, ustalamy nowe cele, pniemy się po drabinie kariery. Zapominamy o tym, co jest naprawdę istotne. Wypoczynek czy drobne przyjemności to nieustannie odwlekane w czasie marzenie, a gdy już dojdzie do jego realizacji okazuje się, że nie potrafimy z tego w pełni skorzystać, cieszyć się tym co mamy i docenić czas bez zobowiązań. Zwiększanie uważności, przekierowanie uwagi na codzienne, małe rzeczy, które mogą poprawić nam humor, czy sprawić radość, to dobry sposób na zapobieganie życiowemu pędowi. Umiejętność cieszenia się drobiazgami to dar, który nas uszczęśliwia, nadaje sens naszemu działaniu i uwrażliwia nas na to, co niewidoczne, ale bardzo ważne w naszym życiu.
Ucz się na błędach i nie przejmuj się przeciwnościami losu
Wiadomym jest, że tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Najważniejsze, byśmy nie załamywali się upadkiem, tylko wbrew przeciwnościom podnieśli się i dalej dążyli do obranego celu. Bajkowi bohaterowie również nam o tym przypominają.
Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu wartości, które możemy czerpać z bajek. Oczywiście wątki te przewijają się w całej fabule utworu i przeplatane są w różnych kontekstach sytuacyjnych. Dla nas, osób dorosłych są niczym muzyka, która porusza wrażliwe struny naszej duszy i przypomina o najważniejszych, życiowych wartościach. Dla dzieci bajki są niczym elementarz napisany językiem obrazów, który pobudza wyobraźnię, kształtuje ich postawy moralne, rozwija pamięć i koncentrację oraz dostarcza mnóstwa informacji o świecie. Odpowiednio dobrane bajki mogą służyć nadrzędnemu celowi, jakim jest rozwój i edukacja. Bawią, koją, uczą, dlatego tak chętnie do nich wracamy, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku.
Reasumując bajki to skarbnica wiedzy, z której mogą korzystać nie tylko dzieci. Przenoszą nas – dorosłych w czasy dzieciństwa, przypominają niezwykłe chwile, zapachy, marzenia… Dzięki nim pamiętamy o tym, co o dla nas ważne i odnajdujemy w sobie dziecko, które wierzy, że wszystko jest możliwe wystarczy tylko chcieć…
Jakie są Wasze ulubione cytaty z bajek? Podzielcie się nimi w komentarzu 😉