dlaczego ludzie zdradzają

Czy choć raz zadaliście sobie pytanie, dlaczego ludzie zdradzają swoich partnerów? Jestem pewna, że tak. Zachodzimy w głowę co robić albo wręcz przeciwnie, czego nie robić, by zdrada była tylko zasłyszaną opowieścią, której nie będzie nam dane doświadczyć. W jaki sposób uniknąć tego nieprzyjemnego doświadczenia? Czy to w ogóle możliwe?
Niewierność jest jednym z tych zachowań, które niemal każdy z nas miał, ma bądź będzie miał szanse doświadczyć. Oczywiście nie jest powiedziane po której stronie przysłowiowego kija się znajdziemy, koniec końców niesie ona ze sobą mnóstwo burzliwych i skrajnych emocji. W związku z tym, że zdrada stanowi tak częsty dylemat, stała się również przedmiotem wielu różnorodnych badań. Do jakich wniosków doprowadziły one ekspertów? O tym przeczytacie poniżej 😉.

Społeczne przyzwolenie

W kontekście kultury i społecznego przyzwolenia na określone zachowania jedno jest pewne, że niczego nie możemy być pewni. Nie ma stałych zasad, które wraz z upływem czasu byłyby uniwersalne i niezmienne. Zwróćcie uwagę jak na przestrzeni lat zmienia się kulturowe podejście do wartości rodziny, znaczenia małżeństwa czy trwałości złożonego przyrzeczenia.

Żyjemy w czasach wszechobecnego ekshibicjonizmu, kultu szczęścia, samorealizacji i hedonistycznego sposobu na życie. Ma to niewątpliwie wpływ na stawiane priorytety i wyznawane wartości. W kontekście społeczeństwa i jego podejścia do relacji zmieniło się bardzo wiele. Istnieje społeczne przyzwolenie dla rozwodów, otwartych związków, a mimo to ludzie nadal zdradzają. To co najbardziej zaskakujące to, to, że bardzo często zdradzają, nawet będąc szczęśliwymi w swoich związkach. To trudne do wyobrażenia, ale tak się dzieje. Nie sposób nie zadać pytania, dlaczego tak jest i czym w związku z tym jest zdrada?

Zdrada, czyli co?

Definicja zdrady cały czas zmienia swoje brzmienie. Dla każdego z nas jest czymś innym, ale w większości przypadków bierzemy pod uwagę podobne argumenty. Wraz z rozwojem technologicznym, poszerzył się obszar niewierności. W ostatnich latach pojawiła się możliwość wirtualnej zdrady za pośrednictwem smsów, portali społecznościowych, sekretnych spotkań internetowych, oglądania pornografii. Mogłabym wymieniać w nieskończoność, bo ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. W związku z tym, że nie ma jednoznacznej definicji zdrady szacunkowe dane dotyczące ilości zdradzających różnią się znacząco, bo wynoszą od 26% do 75%. Też mi widełki 😉

dlaczego ludzie zdradzają sms

Z mojej perspektywy zdrada to forma ukradkowego związku, którego elementem jest jakiś stopień więzi emocjonalnej, czemu towarzyszy alchemia seksualna. Przyznam, że owa alchemia jest kluczowym punktem tego opisu, gdyż dreszcz erotyczny wyimaginowanego pocałunku ma moc i czar wielu godzin fizycznych igraszek (potwierdzono to również wynikami badań). Wielu z Was zapewne zgodzi się z tym, że zdrada emocjonalna bywa bardziej dotkliwa niż ta fizyczna. Marcel Proust powiedział: „To nasza wyobraźnia odpowiada za miłość, a nie druga osoba.” – jest w tym sporo prawdy.

Dlaczego zdrada tak boli

Z jednej strony zdrada nigdy nie była łatwiejsza, z drugiej natomiast nigdy nie było trudniej utrzymać jej w tajemnicy. Jednocześnie niewierność nigdy nie zbierała takiego żniwa psychicznego.

Gdy porównamy to, jak było kiedyś z tym, jak jest dzisiaj dopatrzymy się dwóch kluczowych elementów. Dawniej, gdy małżeństwo było przedsięwzięciem ekonomicznym, niewierność zagrażała bezpieczeństwu ekonomicznemu jednej ze stron. Najczęściej dotyczyło to kobiety, która zajmowała się domem i dziećmi nie zarabiając realnych pieniędzy. Dziś, kiedy zawieramy związki z romantycznych pobudek niewierność zagraża naszemu emocjonalnemu bezpieczeństwu.

Wiecie, gdzie tkwi największa ironia? 

Kiedyś uciekano się do cudzołóstwa w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Dziś, obecną w małżeństwie miłość, niszczy owe cudzołóstwo.

Dzisiejsza niewierność…

Nie ma wątpliwości, że zdrada rani dziś inaczej. Mamy romantyczny ideał związku i ukochanej osoby, od której oczekujemy zaspokojenia mnóstwa, różnorodnych potrzeb. Bycia najlepszym przyjacielem, najwspanialszym kochankiem, najlepszym rodzicem, zaufanym powiernikiem, partnerem intelektualnym, towarzyszem emocjonalnym i zabawnym kumplem. Związek zaspakaja również nasze oczekiwania względem poczucia wyjątkowości, niezastępowalności i bycia tą jedną jedyną. Czego natomiast dowiadujemy się w momencie zdrady? Tego, że wszystko to na czym opieraliśmy naszą relację, co stanowiło fundament naszego życia emocjonalnego pękło niczym bańska mydlana…

Choć zdrada zawsze bolała, dzisiaj bywa traumatycznym przeżyciem, ponieważ zagraża poczuciu naszej wartości, samoocenie i własnemu „ja”.

Zapewne nie zaskoczę Was stwierdzeniem, że nigdy wcześniej nie byliśmy bardziej skłonni do zdrady. Nie dlatego, że mamy dziś inne oczekiwania czy większą dostępność pokus, ale przede wszystkim przez społeczne przyzwolenie dla podążania za pragnieniami. Przez hedonistyczną kulturę, w której oczywistym jest, że przysługuje nam szczęście, bez względu na wszystko i wszystkich. Kiedyś kończyliśmy związki, bo byliśmy nieszczęśliwi, dziś rozwodzimy się, bo chcemy być bardziej szczęśliwi.

Dawniej rozwód był powodem do wstydu, swoistą porażką. Dzisiaj oznaką słabości i powodem w do wstydu jest pozostawanie w związku, który nie daje nam „pełni szczęścia” na które przecież zasługujemy.
Tylko, czy na pewno dobrym wyborem jest podążanie tylko za swoimi pragnieniami? Gdzie podział się kompromis, rozmowa i wartość rodziny?

Skoro rozstanie nigdy nie było tak proste, a rozwód nie stanowi problemu, to dlaczego nadal zdradzamy?

Gen niewierności

Dopuszczając się zdrady zazwyczaj zakładamy, że coś jest nie tak ze związkiem, w którym jesteśmy bądź z naszym partnerem. Czy jest tak rzeczywiście? Kto ponosi winę? Przecież miliony zdradzających ludzi nie może stanowić patologii… prawda?

Tu z pomocą przychodzą nam genetycy i neurobiolodzy. To oni zaczęli przyglądać się zdradzie w innym kontekście niż ten społeczny.

W poszukiwaniu genu niewierności przeprowadzono szereg badań. Profesor Larry Young z Emory University w Atlancie za idealny obiekt analiz uznał norniki, maleńkie gryzonie podobne do myszy. Wybór ten nie był przypadkowy. Te dwa gatunki norników: preriowe i górskie, wyglądają niemal identycznie, natomiast pod względem relacji damsko-męskich, różnią się diametralnie. Samce nornika górskiego to lekkoduchy, które przy najmniejszej sposobności zmieniają partnerki, jak rękawiczki. Z kolei norniki preriowe są monogamiczne. Całe życie spędzają u boku jednej samiczki, pozostając jej wiernym nawet po jej śmierci.

Co zatem decyduje o ich tak odmiennym podejściu do partnerstwa i wierności?

Okazało się, że winowajcą całego tego zdradliwego zamieszania jest Gen V1aR. Ma on wpływ na produkcję hormonu wierności małżeńskiej – wazopresyny. Hormon ten odpowiada za jakość relacji seksualnych oraz zdolność zapamiętywania wspólnie spędzonych, przyjemnych chwil. Zależność jest prosta im więcej wazopresyny, tym mniejsza tendencja do skoków w bok. Z tego wynika, że powinniśmy poszukiwać partnerów będących jak norniki preriowe, które są wierne, chętnie opiekują się partnerką i potomstwem. Strzeżmy się natomiast norników górskich. 😉

Poszukiwania odpowiedzi o przyczynę zdrady nie zakończyły się na nornikach. Kolejne badania, przeprowadzone przez Hasse Waluma ze sztokholmskiego Karolinska Institutet, udowodniły, że wazopresyna podobnie działa na mężczyzn.  Okazało się, że im więcej kopii tego genu posiada mężczyzna, tym słabszy wpływ wazopresyny na mózg, a tym samym większe ryzyko zdrady.

dlaczego ludzie zdradzają łóżko

Nie wszystko jednak stracone 😉

Oksytocynę poproszę

Jak się niedawno okazało nawet z zagorzałych „skoczków” można zrobić wiernych partnerów.

W jaki sposób? Z badań przeprowadzonych przez René Hurlemann z uniwersytetu w Bonn wynika, że wystarczy zaaplikować im oksytocynę, hormon przywiązania i czułości. Mężczyźni, którzy go dostawali, a byli w stałych związkach, nie byli zainteresowani innymi kobietami, nawet tymi bardzo atrakcyjnymi i kuszącymi.

Czy też po głowie kołacze Wam pytanie – skąd wziąć tę oksytocynę?  😀

Dopamina – ona temu winna

Niestety na tym nie koniec wpływu genetyki na nasze zachowanie. O skłonności do zdrady decyduje jeszcze jeden gen – oznaczony symbolem DRD4. Wpływa on na produkcję dopaminy, hormonu, który sprawia, że podczas uprawiania seksu odczuwamy przyjemność podobną do tej, jakiej dostarczają nam używki np. narkotyki, alkohol itp. Nie mam dobrych wiadomości…gen ten jest dość powszechny, posiada go aż 50 % z nas. Zatem mamy tylko połowę szans na to, że natura nie będzie nas wiodła na pokuszenie.

Zagadka namiętności

Logika podpowiada, że jeśli w domu niczego nam nie brakuje, nie powinniśmy mieć potrzeby szukania wrażeń na zewnątrz. Gdyby tak właśnie było, to żylibyśmy w niemal idealnym świecie. Wiadomym jest, że z biegiem lat, sytuacja w związku wygląda różnie. Dochodzi do ostudzenia namiętności, dawny żar ulega wypaleniu. No właśnie, dlaczego tak się dzieje? O co chodzi z wspomnianą namiętnością? Czyży miała ograniczony okres przydatności? Skoro nawet szczęśliwi ludzie zdradzają, to gdzie tkwi przyczyna niewierności?

Wiemy o tym, że częściowo za niewierność odpowiedzialne są geny. Jednak to nie wszystko. Jest jeszcze – wspomniana wcześniej dopamina. To ona jest nieodłącznie związana z namiętnością. W jaki sposób? Otóż podczas pierwszego kontaktu fizycznego nasz mózg zalewa fala dopaminy, stąd uczucie rozkoszy, którą nazywamy namiętnością. Niestety szybko się przyzwyczajamy i wraz z każdym następnym zbliżeniem, w takich samych okolicznościach, z tą samą osobą wydzielanie tego hormonu słabnie. Stąd czerpiemy z seksu mniejszą przyjemność, organizm zapewnia nam mniejszą dawkę „hormonalnego haju”. Jednocześnie posiadając w pamięci wcześniejsze doświadczenia pojawia się niedosyt i przemożne pragnienie, by znowu wznieść się na wyżyny przyjemności. Dlatego te osoby, które mają ku temu genetyczne predyspozycje, częściej poszukują dodatkowych podniet. Szybkiego i intensywnego wydzielenia dopaminy dostarcza nam nowy partner. Dodatkowo z każdą dawką dopaminy osłabia się działanie oksytocyny (pamiętacie? Hormonu odpowiedzialnego za wierność), która niczym obrączka wiąże nas ze stałym partnerem. Wtedy to już prosta droga do zdrady, to ten moment, gdy przekroczenie granicy zachodzi niemal automatycznie.

dlaczego ludzie zdradzają związek małżeniski

Nie ma co się oszukiwać, monotonia w związku sprawia, że tracimy ochotę na figle w tym samym towarzystwie i zaczynamy rozglądać się za innym partnerem do zabawy. Zachowanie to ma nawet swoją nazwę – efekt Coolidge’a.

Romans – czyli co?

Nie ma wątpliwości, że romanse pozamałżeńskie są aktem zdrady. Jednocześnie bywają też wyrazem tęsknoty. Tęsknoty i pragnienia więzi emocjonalnej, nowości, wolności, autonomii, intensywnej seksualności. Pragnienia odzyskania utraconej części siebie albo próba przywrócenia witalności i podniesienia samooceny – stąd te kryzysy wieku średniego…

Wbrew pozorom w zdradzie chodzi nie tyle o seks, ile o wspomnianą wcześniej namiętność, pożądanie, pragnienie uwagi, potrzebę poczucia się kimś szczególnym, kimś ważnym i wyjątkowym. Sama struktura zdrady, nieosiągalność kochanka, wzmaga pragnienie. To właśnie mechanizm pożądania, bo niekompletność i dwuznaczność sprawiają, że pragniemy tego, czego nie możemy mieć.
To tak samo jak z trawą, która u sąsiada wydaje się bardziej zielona. Coś czego nie mamy, nie możemy mieć, nie jest nasze – jest lepsze…
Dziwne? Mniej niż moglibyśmy przypuszczać – to złudzenie, to zwyczajna reguła niedostępności.

Zdrada…i co dalej

Prawda jest taka, że niektóre romanse to dzwony pogrzebowe dla już nieistniejących związków – tzw. gwóźdź do trumny. Inne otwierają nowe możliwości. Koniec końców jednak większość par, które doświadczyły zdrady, zostaje razem.
Każda zdrada zmienia definicję związku i każda para zdecyduje, jak będzie wyglądało ich życie po przekroczeniu granicy niewierności. Niestety zdrada nie przestaje istnieć, gdy już raz do niej dojdzie na zawsze wyryje rysę w naszej historii.

Dyskusje i rozmyślenia dotyczące miłości, namiętności i pożądania nie pozwalają na odnalezienie jednoznacznych odpowiedzi. Nie jesteśmy w stanie określić sztywnych ram i kategorii jak: złe, dobre, białe, czarne, zdradzeni i zdrajcy. Zdrada w związku przybiera wiele postaci. Ta cielesna – seksualna to tylko jedna z nich. Pogarda, zaniedbanie, obojętność czy przemoc to kolejne jej oblicza. Innymi słowy, ofiara zdrady nie zawsze jest ofiarą małżeństwa. Może ona wystąpić w zupełnie odmiennej relacji dwojga ludzi.

Wbrew pozorom większość z nas będzie miała dwa albo trzy małżeństwa. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie. Clou w partnerze. Niektórzy z nas doświadczą nowego związku z tą samą osobą, inni z nowym partnerem.

W trudnej, podbramkowej sytuacji pozostaje zadać sobie pytanie: „Czy po zakończeniu pierwszego związku, chcemy razem stworzyć drugi?” W miłości nie obowiązuje zasada: „Nie wchodź dwa razy do tej samej wody”.
To kwestia naszych pragnień, uczuć, przekonań i wiary, które nie dają jednoznacznej odpowiedzi…

Jakie są Wasze refleksje dotyczące ludzkiej niewierności? Podzielcie się nimi w komentarzu poniżej tekstu.

Może zainteresują Cię poniższe teksty:

8 kroków do wartościowego małżeństwa

5 sposobów, aby zniszczyć udany związek

 

Do następnego przeczytania,
Karola

Post napisany przez Odnova

  24 komentarze

 1. Kasia Makarska 30 września 2017 at 10:52 Odpowiedz

  Ni potrafiłabym chyba wybaczyć zdrady. W ogóle nie jestem w stanie sobie tego nawet wyobrazić – dwójka ludzi żyjących razem i nagle jedno decyduje się na zabawę z kimś innym? A nie lepiej zacząć od rozmowy? Spróbować znaleźć rozwiązanie dlaczego coś nie gra w ich związku?

  • odNova.net 30 września 2017 at 10:53 Odpowiedz

   Dokładnie tak… podstawą każdej relacji powinna być rozmowa ❤️

 2. naszebabelkowo.blogspot.com 7 września 2017 at 18:35 Odpowiedz

  We mnie nie ma absolutnie przyzwolenia na zdradę – i nie sądzę bym umiała wybaczyć taką sytuację. Myślę, że nie mogłabym dłużej być z takim człowiekiem – ponieważ zwyczajnie bym się go brzydzila i nie chciałabym mieć z nim więcej nic wspólnego.

 3. odNova.net 30 sierpnia 2017 at 08:38 Odpowiedz

  No tak, w tym znaczeniu- niezależnie ci byśmy nie zrobili, jakich działan nie podjęli i czego byśmy nie obiecywali nie jesteśmy w stanie zbudować tej samej relacji.
  Będzie to nowa relacja..

 4. Agata Maj Cher 12 sierpnia 2017 at 17:56 Odpowiedz

  Zdrada jest dla mnie nie do pomyślenia. Najgorsze, gdy z ciałem zdradza serce. Nie potrafię sobie tego wyobrazić

 5. mamazwadasercapl 11 sierpnia 2017 at 09:33 Odpowiedz

  Wciąż nie mogę, jak można zrobić durgiej osobie coś takiego.. Jestem z partnerem 4 lata, jest mniędzy nami różnie, ale nawet po największej z kłótni nie potrafiłabym mu zrobić takiej krzywdy..

 6. Irmina Garaj 18 lipca 2017 at 12:46 Odpowiedz

  Mąż nie zdradził mnie, ja jego też ale wiem co to zdrada i wiem jak bardzo boli. Ja juz nie potrafiłam o tym zapomnieć i dac drugiej szansy. Po takim czymś nie daje drugiej szansy

 7. Świat Toli 18 lipca 2017 at 12:35 Odpowiedz

  Bardzo dogłębny i analityczny wpis.

 8. DookolaPracy 13 lipca 2017 at 21:26 Odpowiedz

  Trudny temat. Super, że odnosisz się do badań naukowych na ten temat, ale hormonami wszystkiego wyjaśnić nie można

  • odNova.net 13 lipca 2017 at 21:36 Odpowiedz

   Oczywiście, że nie można o czym z resztą wspominam w tym tekście.

 9. Zwykła Matka 11 lipca 2017 at 07:47 Odpowiedz

  Wiem, że byłoby mi ciężko, właściwie w swoim pierwszym związku przezyłam pewien rodzaj zdrady! teraz mam do męża pełne zaufanie i wiem, że mnie nie skrzywdzi 🙂

 10. Nianio born to be wild 10 lipca 2017 at 17:07 Odpowiedz

  Każdy z nas nie wie jak postąpi w przypadku zdrady, nie mam pojecia jak ja bym zareagowała ale wiem też jedno zazdrość o partnera może łatwo doprowadzić do jego zdrady

 11. Bookendorfina Izabela Pycio 10 lipca 2017 at 07:12 Odpowiedz

  Zdrada to jakby konsekwencja braku, czasem dotyczy strefy emocjonalnej, kiedy indziej materialnej, trzeba zdawać sobie sprawę, że w życiu nie można mieć wszystkiego, umiejętnie rozmawiać, artykułować swoje potrzeby, ale też być otwartym na potrzeby partnera. Trudne, ale na tym polega życie. 🙂
  Bookendorfina

 12. Zostałam zdradzona i wiem, że zdrady nie wybaczę. Można próbować zapomnieć, żyć od nowa ale TO w głowie zostanie na zawsze. Ten mężczyzna akurat pokazał, że nie pierwszy i nie ostatni raz.
  Pracuję w korporacji, a tu zdrady stają się tak powszechne, że to aż boli. Ludzie przestali się kryć. W pracy są parą, a po pracy wracają do swoich domów i rodzin…

 13. wesellerka 9 lipca 2017 at 00:41 Odpowiedz

  Obecnie z tymi wszystkimi Facebookami, Tinderami i innymi pokusa dla niektórych jest zbyt silna. Ale to też działa w drugą stronę, bo przez to druga strona jest bardziej zazdrosna i próbująca kontrolować, co też nie pomaga w budowaniu stałej i trwałej relacji.

 14. Joanna Kołpak 8 lipca 2017 at 20:21 Odpowiedz

  Trudny temat. Ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś w zdradzie widzi coś dobrego. I nie jestem pewna co do tego jak bym postąpiła jako osoba zdradzona. Teraz myślę, ze nie pozwolilabym na powrót, ale może się mylę.

 15. Karolina Borycka 8 lipca 2017 at 19:46 Odpowiedz

  Ciężko wypowiadać mi się w tym temacie, gdyż nigdy nie byłam w takiej sytuacji, ale wiem już teraz, że po takiej akcji to nie umiałabym wybaczyć.

 16. Ewelina (Pozytywny Dom) 8 lipca 2017 at 19:19 Odpowiedz

  Problem ze zdradą jest taki, że ona całkowicie niszczy zaufanie, a ono jest podstawą związku. Można zdradę wybaczyć, ale czy nie żyjemy już zawsze z pytaniem “a co jeśli on/ona znów to zrobi?”. Dla mnie to by była opcja nie do zaakceptowania, bo związek bez poczucia pewności i pełnego zaufania do partnera to droga donikąd.

 17. Gosia 8 lipca 2017 at 19:05 Odpowiedz

  Zdrada boli i to bardzo. Wiem bo odczułam to na własnej skórze. Związek nie przetrwał próby czasu. Ale decyzje o rozwodzie podejmowalam długi długi czy. Z perspektywy lat i czasu to była dobra decyzja.

 18. Urszula Dębska 8 lipca 2017 at 18:03 Odpowiedz

  Zdrada głęboko rani drugą osobę. I myślę, że nieważne czy motywem jest nuda, chęć przygody czy w naszym poczuciu spadek zainteresowania naszą osobą. Jeśli nam czegoś brakuje w danym momencie w związku to uważam , ze powinniśmy szczerze o tym porozmawiać z naszym partnerem/partnerką. Powinniśmy znaleźć czas dla siebie i pasję, która pozwoliłaby nam się zbliżyć do siebie na nowo.

 19. Klaudyna Maciąg 8 lipca 2017 at 17:31 Odpowiedz

  Nie toleruję zdrady, tym bardziej, że ją przeżyłam. I za jednym zamachem doświadczyłam jej ze strony dwóch osób – przyjaciółki i faceta. Nie była to bardzo poważna relacja, miałam ledwo 18 lat, ale nie zmienia to faktu, że mocno się to na mnie odbiło. Przy okazji przekonałam się, że wciąż modne jest przekonanie, że obwinia się tylko kobietę. Całe wiadra pomyj inne przyjaciółki wylały na laskę, za to dla faceta od razu znalazło się usprawiedliwienie – “bo to facet”. Fantastycznie :/

 20. Antypatycznie.pl 8 lipca 2017 at 17:26 Odpowiedz

  Nie wiem, zdrady są ciężkim tematem. Każdą osobę,z którą byłam zdradziłam. Prócz aktualnej partnerki. Dziś wiem, że jak się kogoś kocha, to sie nie zdradzi i nie ma bata na to. Nie można kochać dwóch osób. Ja zdradzałam z powodu braku czegoś, braku zainteresowania, braku stosunku i tego typu rzeczy. Zdrada nie zawze jest winą jednej osoby.

 21. Mama Tosiaczka 8 lipca 2017 at 16:14 Odpowiedz

  Myślę, że zdrada jest czymś najgorszym- czymś podłym. Czymś co zdradzoną osobę boli, zostawia ślady i rany. Powoduje utratę zaufanie. Nie wiem, jak bym postąpiła gdybym została zdradzona. Na pewno strasznie bym to przeżyła. Nie akceptuję zdrady i nie wyobrażam sobie związku z osobą ktora by mnie zdradziła. Sama nie szukam powodu do flirtów i nie reaguję na tego typu zaczepki.

 22. Aleksandra Kujałowicz 8 lipca 2017 at 16:06 Odpowiedz

  Wydaje mi się, że za surowo oceniasz rozwody. To nie jest tak, że teraz jest jakoś wyjątkowo łatwo. To są zawsze trudne decyzje i emocje. I często decyzja o rozstaniu poprzedzona jest długim namysłem, czasem psychoterapią.

Leave a Comment