jak bezpiecznie korzystać z trampoliny, trampolina

Wraz z poprawą pogody w przydomowych ogródkach coraz częściej możemy zaobserwować trampolinowe szaleństwo. Skakanie na trampolinie daje dzieciom mnóstwo radości. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest to aktywny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, w towarzystwie bliskich osób, zamiast siedzenia w domu, przed telewizorem. Nieco mniej entuzjastyczni są niektórzy rodzice, którzy obawiają się o urazy i złamania, jakim dziecko może ulec skacząc na trampolinie. Przyjrzyjmy się zatem jak jest naprawdę, czy skakanie na trampolinie jest bardziej urazowe niż inne sporty? Co zrobić, aby zabezpieczyć dziecko przed wypadkiem? Jakie korzyści przynosi ta forma rekreacji?

Trampolinowe korzyści

Jest kilka zdrowotnych korzyści, o których zweryfikowanie pokusili się naukowcy z NASA. Prowadzili oni badania nad wpływem skakania na trampolinie na ludzkie ciało oto do jakich wniosków doszli:

 • Odbijanie się w górę i w dół, związane z ciągłym pokonywaniem siły grawitacji, stymuluje krwiobieg i cyrkulację limfy.
 • Podskoki na trampolinie mogą być regularnym treningiem spalającym więcej kalorii niż bieganie (ponad 700 kalorii podczas godziny skakania).
 • Podskoki zwiększają wydolność oddechową, usprawniają pracę serca.
 • Przyspieszają metabolizm.
 • Poprawiają koordynację ruchową, percepcję głęboką i równowagę.
 • Wzmacniają mięśnie oraz ścięgna…

Wszystko to jest prawdą, o ile podczas korzystania z trampolinowego dobrodziejstwa przestrzegane są określane zasady, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazów i kontuzji.

Trampolinowe zagrożenia

Nie chcę snuć katastroficznych wizji, gdyż, wychodzę z założenia, że we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Zgadzam się z opinią, że skoki na trampolinie nie są bardziej niebezpieczne od jazdy na rowerze, rolkach czy desce. Ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze dr Jan Nowak mówi, że jeśli po kilku dniach niepogody zaświeci słońce, na oddział przywożonych jest dwa razy więcej dzieci z wszystkimi możliwymi urazami.

 „Ostatnio leczyliśmy kilku pacjentów z pęknięciem trzustki spowodowanym uderzeniem w kierownicę roweru. To bardzo poważny uraz zagrażający życiu dziecka” – mówi dr Nowak.

Chirurdzy dziecięcy uważają, że części tych wypadków trudno jest zapobiec, jednak w wielu przypadkach przyczyną jest brak nadzoru rodziców, z którym tak często mamy do czynienia w przypadku zabawy na trampolinie.

jak bezpiecznie korzystać z trampoliny, trampolina

Należy unikać tego typu akrobacji.

To fakt, że podczas skakania na trampolinie może dojść do różnorodnych urazów: naciągnięć mięśni, zwichnięć, złamań kończyn, urazów głowy i zranień. Dzieci są na to szczególnie narażone ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ mięśniowo-kostny: łatwo jest doprowadzić do złamań, a proces zrastania się kości u dzieci jest znacznie bardziej skomplikowany niż u dorosłych.  Zdarzają się również poważniejsze urazy.

Nie dajmy się jednak zwariować i spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w dzieciństwie wchodząc na trzepak, czy jeżdżąc na rowerze bez kasku zastanawialiśmy się nad tym jakie zagrożenia na nas czyhają za rogiem? Jestem pewna, że większość z Was odpowiedziała “nie”. No właśnie, beztrosko czerpaliśmy przyjemność z zabawy, dziś natomiast dzięki temu, mamy niesamowite wspomnienia z dzieciństwa, do których często wracamy.

Jeżeli korzystanie z trampoliny będzie odbywało się w rozsądnych dawkach i przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, szybko okaże się, że jest to sprzęt przynoszący wiele dobrego dla rozwoju dzieci. Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni:

regularne skakanie na trampolinie może przyczyniać się do szybkiego skorygowania wad postawy, a także zapobiega rozwojowi płaskostopia czy koślawości kolan.”

Trampolina jest również doskonałym miejscem dla hiperaktywnych dzieci, gdyż daje możliwość rozładowywania energii.

Oczywiście mając świadomość ewentualnych niebezpieczeństw możemy zastosować pewne zasady i zabezpieczenia by im zapobiec bądź je zminimalizować.

Oto co powinniśmy zrobić i o czym każdy rodzić kupujący trampolinę powinien wiedzieć.

Jak bezpiecznie korzystać trampoliny

 1. Dobry i sprawdzony sprzęt

Wybór wśród trampolin jest naprawdę duży, a ich ceny zróżnicowane. Pamiętajmy jednak, że wysoka cena nie musi odzwierciedlać jakości.

Kupując trampolinę zwróć uwagę na następujące elementy:

 • grubość i wykonanie ramy zewnętrznej,
 • jakość tworzywa z jakiego wykonana jest mata,
 • liczbę i grubość nóg,
 • grubość osłony na ramę i sprężyny,
 • obecność wysokiej siatki ochronnej (zewnętrznej bądź wewnętrznej).

Dodatkowo warto również zainwestować w takie elementy jak:

 • drabinka umożliwiająca wchodzenie lub schodzenie z trampoliny,
 • osłona spodu trampoliny (zabezpieczająca przed wejściem dziecka bądź zwierzęcia pod trampolinę podczas jej użytkowania).

Bardzo istotnym jest byśmy zawsze pamiętali o sprawdzeniu stanu technicznego trampoliny przed jej użyciem.

 1. Zasady bezpieczeństwa

Nie bagatelizujmy korzystania z trampoliny, zanim dziecko zacznie skakać przestawmy mu zasady bezpiecznej zabawy. Kupienie dziecku trampoliny nie jest równoznaczne z czasem wolnym dla rodzica, podczas którego w spokoju popija sobie kawkę, a maluch beztrosko sobie hyca na trampolinie. Podstawowa zasada to nie zostawianie dzieci samych, skoki powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą, gdyż pomysłowość dziecięca nie zna granic.

jak bezpiecznie korzystać z trampoliny, trampolina

Wiele urazów jest spowodowanych brakiem siatki zabezpieczającej.

Pamiętajmy również o tym, że:

 • Najbezpieczniej jest, gdy na trampolinie bawi się jedno dziecko. Zminimalizujemy wtedy ryzyko wpadnięcia na siebie kilku skaczących i niekontrolujących tego dzieci. Szczególnie dzieci do lat 6 powinny skakać na trampolinie pojedynczo, gdyż nie mają one do końca rozwiniętego zmysłu równowagi i trudniej im kontrolować skoki.
 • Przed wejściem na trampolinę należy zdjąć buty i śliskie skarpety.
 • Nie powinno się jeść i pić na trampolinie, dotyczy to również gumy do żucia.
 • Dziecko powinno skakać jak najbliżej centralnej części maty.
 • Zabronione jest wykonywanie wszelkich akrobacji jak skoki na główkę, salta, specjalne upadki na plecy.
 • Nie należy zeskakiwać z innych przedmiotów na trampolinę bądź z trampoliny na inne przedmioty (a nawet bezpośrednio na ziemię – w przypadku trampolin bez siatki).
 • Dzieci nie powinny rzucać się bezpośrednio na siatkę zabezpieczającą.
 • Na trampolinie lub pod nią nie powinny znajdować się żadne zbędne przedmioty.
 • Należy zdjąć wszelkie ozdoby typu biżuteria, które podczas zabawy mogą kogoś zranić.
 • Ważną umiejętnością jest bezpieczne kończenie skoków przez lądowanie na lekko ugiętych nogach, co pozwoli na większe kontrolowanie swojego ciała.
 • Po zakończonej zabawnie nie należy zeskakiwać z trampoliny, lecz schodzić tyłem najlepiej po drabince.

Trampolina powinna stać stabilnie na podłożu, nie stawiajmy jej jednak na betonie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się trawa lub piasek (o ile trampolina będzie mogła na nim równo stać).

Kto powinien unikać tej formy rekreacji?

Skoków na trampolinie powinny unikać osoby posiadające problemy z kręgosłupem – ogólnie rzecz ujmując z układem kostnym oraz z zaburzeniami równowagi i koordynacji. Dotyczy to również dzieci dotkniętych zaburzeniami hormonalnymi i gospodarki mineralnej (wapń, fosfor), mającymi wpływ na strukturę kości i stawów. Wszystkie te schorzenia predysponują do wystąpienia urazów, dlatego też korzystanie z trampolin nie jest wskazane. Do trampolinowego szaleństwa również ostrożnie powinny podchodzić te z pań, które stosunkowo niedawno urodziły dziecko. Chodzi tutaj głównie o mięśnie dna miednicy, które podczas skakania, muszą znosić ogromne obciążenie, w momencie, gdy jeszcze nie doszły do siebie po ciąży oraz porodzie. Takie ćwiczenia mogą prowadzić do  niewydolności dna miednicy i nietrzymania moczu.

W przypadku trampolin sytuacja nie wygląda inaczej niż podczas jazdy na rowerze, czy na rolkach. Podstawą jest odpowiednio zorganizowana zabawa pod bacznym okiem rodzica z zastosowaniem wysokiej jakości urządzeń. Nieocenioną jest ilość radości i korzyści dla zdrowia, które przynosi wspólnie i aktywnie spędzony czas.

Dopełnijmy zatem wszelkich starań by mogło tak właśnie być. Dokonujmy wyboru sprzętu najwyższej jakości, posiadającego odpowiednie atesty. Trampolinę taką, jak nasza znajdziecie w sklepie dmuchane.pl
Dodatkowo powołując się na kod „odnowa” otrzymacie 5% zniżki na asortyment sklepu.

Stosujmy zasady bezpieczeństwa i nie pozostawiajmy dzieci bez odpowiedniej opieki.

Post napisany przez Odnova

  41 komentarzy

 1. Gosia Porębska 7 lipca 2017 at 13:41 Odpowiedz

  Mój mąż skakał z dziećmi na trampolinie skoczył noga na piłkę i zerwał mięsień w dużym palcu u nogi. Długo cierpiał zanim się zagoiło. Trzeba naprawdę bardzo uważać.

 2. Lailapeak 1 lipca 2017 at 12:16 Odpowiedz

  Lubimy rodzinnie pobawić się na trampolinie. 🙂 Nasze dziecko ma tyle energii, że kiedy my już padamy ona jest w pełni sił 🙂

 3. Matka Wielowymiarowa 19 czerwca 2017 at 19:29 Odpowiedz

  Moja cora trampoline uwielbia, ale rzeczywiscie jest tak, ze dzieciakow bardzo pilnuje, bo latwo o blad i moga zrpboc sobie krzywde. Karola Jusin

 4. Wiola Skawinska 19 czerwca 2017 at 03:16 Odpowiedz

  Wczoraj złożyliśmy trampoline, więc czytam wszystko na temat bezpiecznego ich użytkowania

 5. Blogierka 2 czerwca 2017 at 00:50 Odpowiedz

  Technika to podstawa! I ja miałam obiekcje ze stawy siadają-ale teraz sama fikam i powiem, że to jest swoisty powrót do przeszłości i mega fun! Ale turbo męczący 😀

 6. Ania Ślebioda 27 maja 2017 at 13:15 Odpowiedz

  Podrzucę bratu – ojcu dwójki dzieci. W sam raz na tą porę

 7. Mynio 11 maja 2017 at 18:50 Odpowiedz

  Spadł mi z nieba ten wpis. Muszę mężowi podrzucić bo koniecznie musi się w tej kwestii podszkolić. Mnie korzystanie z trampoliny przeraża, ale córka pewnie nie będzie chciała skończyć – dobrze wiedzieć jak robić to bezpiecznie.

  • odNova.net 11 maja 2017 at 18:57 Odpowiedz

   Cieszę się bardzo – u nas też Antoś uwielbia aktywność i. w tym skoki, wiec mimo obaw staram się by skakał jak najbezpieczniej.

 8. Mea Culpa/ Z książką do łóżka 9 maja 2017 at 11:04 Odpowiedz

  Jako dziecko zawsze marzyłam o takiej trampolinie 🙂 Ale cóż, pozostało to w sferze marzeń 🙂
  Dobrze by było, gdyby wszyscy rodzice przeczytali Twój post. Tyle się teraz słyszy o nieodpowiedzialności w trakcie zabawy…

 9. thesmellofbeauty 9 maja 2017 at 08:21 Odpowiedz

  Gdy byłam mała uwielbiałam takie zabawy 🙂 Obecnie mój bratanek uwielbia skakać na trampolinie i ma z tego niesamowitą frajdę 🙂 Szkoda tylko, że w tym roku pogoda nie sprzyja zabawom w ogródku 🙂

 10. Paulina W. 8 maja 2017 at 20:04 Odpowiedz

  Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, by trampolina była ustawiona na stabilnym, równym podłożu. Moje dzieciaki kochają skakanie. Przez pogodę jednak jeszcze nie daliśmy rady rozłożyć.

 11. Aneta Sawicka 8 maja 2017 at 06:23 Odpowiedz

  My nie mamy trampoliny bo mieszkamy w bloku ale przy okazji różnych wyjazdów synek chętnie korzysta:)

 12. Blondynki Kreatywnie 7 maja 2017 at 16:01 Odpowiedz

  Sprawdzony sprzęt i jego konserwacja wymiana uszkodzonych elemetów. U nas w sasiedztwie mamy traboline z zepsutym zamkiem i moja córka ma zakaz na wchodzenie na nią a wlasciciele potrafia wpuscic gromadke dziedzi i to naprawde malych.

 13. princess.malpka 7 maja 2017 at 10:41 Odpowiedz

  lubie trampoline, musze znow obudzic w sobie dziecko 😉

 14. odNova.net 7 maja 2017 at 06:02 Odpowiedz

  Dokładnie chodzi o mięśnie dna macicy – na których jest ona powieszona niczym hamak. Podczas skakania dochodzi do ogromnych obciążeń, stad nie jest one wskazane dla Pań.

 15. Olga - polishgirlolga.pl 6 maja 2017 at 11:40 Odpowiedz

  Moja córa uwielbia skakać na trampolinie.

 16. Magda M. blog 5 maja 2017 at 11:07 Odpowiedz

  Moja mała na szczęście jest trochę za strachliwa na ekstremalne atrakcje. Na trampolinę wejdzie, ale poskacze chwilę spokojnie i schodzi. Może jak trochę podrośnie to jej się odmieni.

 17. Make Happy Life 5 maja 2017 at 08:33 Odpowiedz

  Czytałam ostatnio, że trampoliny mogą źle wpływać na kobiety, ma to coś wspólnego z mięśniem dna miednicy. Dla dzieci wszystko w odpowiednich ilościach jest w porządku 😉

  • odNova.net 5 maja 2017 at 08:51 Odpowiedz

   Dokładnie tak. Miednica jest zawieszona niczym hamak i skakanie na trampolinie stanowi dla mięśni ogromne obciążenie.

 18. Maluch w domu 5 maja 2017 at 04:44 Odpowiedz

  Prawda jest taka, że w zasadzie idąc prosta droga też może a złamać nogę. A to co my robiliśmy w dzieciństwie… cud że żyjemy. Podejmowaliśmy znacznie więcej aktywności niż współczesne dzieci. O wielu rzeczach jakie daje trampolina nie wiedziałam, dzięki za ten tekst.

 19. Myślę, że tych przeciwwskazań jest nawet więcej. Ja co prawda nie jestem dzieckiem 😉 ale mam guza wątroby i muszę unikać aktywności mogących spowodować uraz brzucha.
  No i warto zwrócić uwagę ile i w jakim wieku są dzieci bo te starsze, szczególnie większą grupą, mogą staranować młodsze. A ma to być frajda.

 20. Marta Kraszewska 4 maja 2017 at 19:00 Odpowiedz

  Czytałam kiedyś o jakimś niezbyt pozytywnym.wpływie na dziecko, ale nie mogę sobie przypomnieć. Wiem, że to świetna zabawa:)

 21. Iza Ce 4 maja 2017 at 07:23 Odpowiedz

  Zawsze się obawiam, jak za dużo dzieci skacze, warto to rzeczywiście nadzorować bacznie, żeby uniknąć wypadków.

 22. Anna D 3 maja 2017 at 15:59 Odpowiedz

  Ciekawe! Chętnie bym poskakała 🙂 Będę pamiętać o poradach

 23. Wojtek| Bielecki.es 3 maja 2017 at 14:23 Odpowiedz

  Aż mi się przypomniały studia i ostatni semestr na AWFie, kiedy to z zajęć do wyboru zdecydowałem się na skoki na batucie. Jednak profesjonalnego sprzętu nie da się porównać do tego ogrodowego – choćby z racji ceny i jakości. Jednak to, co najważniejsze przy takim sprzęcie to nacisk na zasady bezpieczeństwa w każdym miejscu i czasie.

 24. Kasia R. 3 maja 2017 at 09:38 Odpowiedz

  Świetne rady 🙂 Bardzo ważne, aby nauczyć się bezpiecznie korzystać z trampoliny, bo można sobie w łatwy sposób narobić bólu…

 25. Ofuniowo 3 maja 2017 at 09:05 Odpowiedz

  Świetny post! Jest takim przysłowiowym “abc” dla osób planujących zakup trampoliny dla dzieci 🙂

 26. Katarzyna Mirek 3 maja 2017 at 07:38 Odpowiedz

  My mamy trampolinę i kochamy ja miłością bezkresną. Mamy taką z siatką, choć żałuję że siatka jest za sprężynami a nie przed nimi zaraz za batutą. Polecam każdemu, szczególnie kiedy ma kawałek ogrodu i chce zmęczyć swoje niezniszczalne dzieci

  • odNova.net 3 maja 2017 at 07:54 Odpowiedz

   Bardzo ważna uwaga Kasiu. Podczas wyboru dobrze jest zwrócić uwagę na umiejscowienie siatki.

 27. Niko Nikodem Sadlowski Sadłows 3 maja 2017 at 06:30 Odpowiedz

  Kochani, jak zwykle wpis na najpelszym i najwyzszym oziomie.Marzy mi sie taka trampolinka, ale poki co nie mam ogrodu. Sedrecznie pozdrawiam z deszczowego Edinburgh

 28. hrwdomu.pl 3 maja 2017 at 01:12 Odpowiedz

  A ja nie jestem za trampoliną. I już 🙂 Nie wiem czy kiedykolwiek się przekonam. Pzdr Kasia

 29. Mamoholiczka 2 maja 2017 at 20:21 Odpowiedz

  Chyba wszystkie dzieci kochają trampoliny! Chociaż jak widzę czasem i pięcioro dzieci na jednej mini trampolinie to krew mnie zalewa, że ktoś na to pozwala…

  • odNova.net 2 maja 2017 at 20:28 Odpowiedz

   Dokładnie, dzieciom nie ma co się dziwić, ale dorośli powinni uruchomić wyobraźnie…

 30. Elwira Zbadyńska 2 maja 2017 at 19:40 Odpowiedz

  Skaczę i ja! Tylko gdzie ta pogoda? U nas wciąż leje 🙁

  • odNova.net 2 maja 2017 at 19:47 Odpowiedz

   U nas ostatnie dni pogoda pozwoliła skorzystać. Radość nie potrwa zbyt długo bo od jutro powrót do pluchy…

 31. Ewa Wlaźlik 2 maja 2017 at 19:37 Odpowiedz

  to jest mega frajda nie tylko dla dzieci 😉

 32. Małgosia | Dobre Zielsko 2 maja 2017 at 19:11 Odpowiedz

  Ale super, sama bym poskakała. 🙂

 33. Gracjana_dobraporadnia.pl 2 maja 2017 at 18:27 Odpowiedz

  Sama bym poskakała – oczywiście zachowując wszystkie środki ostrożności 😉

 34. Żaneta Bomba 2 maja 2017 at 16:45 Odpowiedz

  My mamy trampolinę na działce. Mały korzysta drugi sezon. Skacze w moim miemaniu bezpiecznie. Sama bym poskakała 😉 Spalone kalorie kuszą 😀

 35. Zawód Kobieta 2 maja 2017 at 11:13 Odpowiedz

  Boję się tej trampoliny na maxa. kurczę.. bo o tylu wypadkach się słyszy. Ja wiem, że można sobie zrobić coś wszędzie. Mój starszak złamał sobie poważnie rękę grając w pluszową piłkę na sali zabaw przecież. Ale jarałam się, że w końcu kupimy. Chciałam, bo sama też bym chętnie pokorzystała, dla zdrowotności 😉 i masz.. złamał łapkę mały kuzyn.. i znów mam wątpliwości

  • odNova.net 2 maja 2017 at 12:05 Odpowiedz

   Miałam te same dylematy, jednak nie żałuję decyzji.
   Podczas skoków na trampolinie zawsze ktoś z nas jest obecny, niesamowita dawka pozytywnej energii i aktywnie spędzonego czasu.
   Myślę, że na pewne zdarzenia nie mamy też wpływu. Sięgając niedaleko pamięcią mój kuzyn spadł z kanapy i złamał rękę, natomiast jakieś pół roku wcześniej ten sam gagatek wypadł z pierwszego piętra z balkonu i na ogromnej dawcę strachu się skończyło- żadnego innego uszczerbku…
   Dość ekstremalne porównanie, jednak pokazuje jak niewiele potrzeba by nabić sobie guza.

Leave a Comment