Język angielski dla przedszkolaka. Czyli jak wychować małego poliglotę

Wielu z nas żałuje, że nie rozpoczęło wcześniej nauki języka obcego lub że nie przyłożyło się dostatecznie mocno do edukacji językowej. Dziś będąc świadomymi rodzicami, chcemy wykorzystać potencjał drzemiący w naszych pociechach i od najmłodszych lat inwestujemy w ich rozwój. Wszystko po to, by język obcy był dla nich czymś zupełnie naturalnym, niewymuszonym, a komunikacja na polu międzynarodowym nie stanowiła żadnego problemu.

Chcąc dokonać najlepszego wyboru z tak szerokiego wachlarza ofert szkół językowych, nie wiemy, od czego zacząć. Zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę, o co zapytać, czego wymagać?

Zanim przejdziemy do konkretów, zerknijmy na to, co mają do powiedzenia w tej kwestii naukowcy?

Współczesne badania dowodzą, że dzieci uczą się języków obcych w dwojaki sposób: symultaniczny i następczy. Pierwszy sposób dotyczy przede wszystkim dzieci dwujęzycznych. Nie jest prawdą, że dwujęzyczność występuje jedynie w rodzinach, gdzie rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów. Brzdąc wołający zza stołu „Yumy it’s delicious” na widok pierogów z malinami, niekoniecznie musi być owocem mieszanki dwóch kultur. Warunkiem bilingwizmu jest wprowadzenie nauki drugiego języka przed 3 rokiem życia dziecka.

Drugi sposób, czyli tzw. następczy lub inaczej sekwencyjny, może dotyczyć dzieci w każdym wieku. Model ten polega na wprowadzeniu drugiego języka w momencie, kiedy nasz szkrab swobodnie komunikuje się w ojczystym języku.

Przyswoiliśmy trochę teorii, ale wciąż pozostaje najważniejsze pytanie: kiedy zacząć naukę?

Kiedy zacząć naukę języka obcego

Tu odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy od dziecka i jego chęci do nauki.

[su_quote]„Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało.” Janusz Korczak[/su_quote]

Jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie wykazuje większego zainteresowania językami obcymi, warto tę decyzję odłożyć na później. Naukowcy udowodnili, że nie istnieje coś takiego, jak „predyspozycje językowe”, więc fakt, iż dziecko w wieku 3 lat nie jest poliglotą, nie oznacza, że jego późniejsza edukacja językowa nie ma sensu.

Kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym…

Jest kilka kwestii, o których warto pamiętać, gdy nasza pociecha rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym:

Pozwól dziecku obcować z językiem

Nawet jeśli dziecko rozpocznie naukę w wieku późno przedszkolnym, warto od samego początku przyzwyczajać je do dźwięków w obco dla niego brzmiących językach.

Myślicie: [su_quote]„Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Bo co, jeśli poziom przyswojenia przez Was języka obcego, daleki jest od zaawansowanego?”[/su_quote]

W takiej sytuacji rzeczywiście lepiej odpuścić silenie się na poliglotę i zostawić nauczanie osobie odpowiednio do tego przygotowanej.

Warto pamiętać, że łatwiej jest uczyć od początku, niż korygować błędy.

Wtedy właśnie, dobrze jest skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych lektorów i zapisać dziecko do szkoły językowej.

novakid_angielski_dla_dzieci

Zadbaj o różnorodność form nauki 

Zajęcia w przedszkolu to nie wszystko. Warto pokazać dziecku, że języki obce to też świetna zabawa. Szalenie dużo możliwości daje nam Internet. Możemy znaleźć tam nieograniczoną ilość piosenek, bajek i gier, dzięki którym nasze pociechy nie tylko miło spędzą czas, ale również nauczą się nowych słówek.

Doceniaj nawet małe sukcesy językowe

Osiągnięcia w nauce języka obcego są tak samo ważne, jak wyczyny sportowe czy talenty artystyczne. Nie traktujmy znajomości języka jako obowiązku, lecz jako talent, który rozwija nasza pociecha.

Wybierz odpowiednią szkołę językową

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły językowej?

Kieruj się indywidualnymi potrzebami i możliwościami

Pierwszym kryterium, którym warto się kierować, są Wasze indywidualne potrzeby i możliwości. Mam tu na myśli zarówno brzdąca, jego wiek i motywację do nauki, jak i rodzica oraz kwestie organizacyjno-logistyczne. Na nic się zda zapisanie malucha na zajęcia w renomowanej szkole językowej, znajdującej się po drugiej stronie miasta, kiedy w związku z utrudnionym dojazdem dziecko nie będzie systematycznie uczestniczyć w zajęciach. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać szkołę znajdującą się w korzystnej dla nas lokalizacji bądź skorzystać z oferty szkoły posiadające kursy online.

angielski_przez_internet

Dowiedz się czegoś więcej o nauczycielach

Przede wszystkim ważne jest doświadczenie i umiejętności lektorów, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi. To właśnie lektorzy sprawiają, że maluchy chętnie uczestniczą w lekcjach, chcą do szkoły wracać i cieszą się na samą myśl o tym, że mogą pobawić się z rówieśnikami. Dlatego, warto lepiej poznać przyszłego nauczyciela – jego kwalifikacjami, stażem pracy oraz metodą nauczania.

Zapytaj o formę prowadzenia zajęć

Przed wyborem szkoły powinniśmy przyjrzeć się metodom, jakimi dzieci są uczone. W wielu miejscach można wziąć udział w lekcji pokazowej, zobaczyć jak na zajęcia reagują maluchy i czy chętnie na nie wracają.

Dzieci najchętniej i jednocześnie najbardziej efektywnie uczą się przez praktyczne doświadczanie. Brzdące niezależnie od wieku chętniej uczestniczą w zajęciach i łatwiej przyswajają wiedzę, jeśli podczas nauki pojawiają się elementy ruchowe, gry i różnorodne zabawy językowe, a także materiały interaktywne. Zajęcia prowadzone w taki sposób są dla dziecka przyjemnością, relaksem i pozwalają w niebanalny sposób obcować z nowym językiem, czy nawet kulturą. Maluch nawet nie wie, że się uczy i nabiera pewności siebie.

Najlepszy wybór

W oparciu o powyższe kryteria, każdy z nas dokona wyboru, który będzie najlepszy dla swojego dziecka. Nauka języka obcego musi być swobodna i niewymuszona, a w dodatku dobrana do preferencji i charakteru brzdąca.

Dla nas idealnym wyborem okazała się opcja łączona – tak ją roboczo nazwałam.
Antoś uczęszcza na zajęciach stacjonarne, grupowe w szkole językowej, prowadzonej przez moją przyjaciółkę.

Jednak w związku z częstymi nieobecnościami mojego chorowitka, postanowiłam również skorzystać z oferty Szkoły Językowej NovaKid, która prowadzi zajęcia on-line. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszły poliglota 😉 ma nieprzerwany kontakt z językiem obcym. Indywidualne lekcje prowadzi David, który podobnie jak pozostali lektorzy tej szkoły, jest native speakerem języka angielskiego. Oznacza to, że podczas zajęć mówi do dziecka tylko po angielsku, co jest pomocne w przezwyciężaniu bariery językowej.

novakid_angielski_dla_dzieci

Zajęcia przepełnione są różnorodnymi metodami, angażującymi brzdąca w naukę. Pojawiają się pomoce wizualne, zadania wymagające od małego ucznia aktywności ruchowej, a także interaktywne gry edukacyjne oparte na dobrej zabawie i współpracy. Lekcje odbywają się za pośrednictwem platformy, gdzie do dyspozycji mamy bibliotekę z dodatkowymi materiałami i inspiracjami, z których możemy skorzystać w dowolnej chwili.

novakid_angielski_przez_internet

Warto pamiętać…

Przy wszystkich walorach, jakie niesie ze sobą nauka języków obcych, musimy jednak mieć na uwadze, że to komfort dziecka jest najważniejszy! Dlatego, pozwólmy naszym pociechom na świetną zabawę, dzięki, której nauka nie będzie przykrym obowiązkiem, tylko przyjemną częścią dzieciństwa. Takie podejście zaprocentuje w przyszłości niewymuszoną, swobodą językową – tak ważną w otaczającym nas świecie.

Jakie są Wasze doświadczenia? Co u Was przynosi dobre rezultaty?

 

 

Dołącz do mnie na FACBOOKU

Najnowsze wpisy