relacja_z_dzieckiem

Czytając tytuł, myślisz sobie „eee Majka ma dopiero 2 lata, mam jeszcze dużo czasu… to mnie nie dotyczy.”

Wcale mnie to nie dziwi, bo sama mam poczucie, że moi chłopcy są jeszcze mali, że przed nami mnóstwo pięknych chwil, że na wszystko mamy jeszcze czas. Bez wątpienia tak, jest – to zaledwie początek naszych rodzinnych perypetii i wspólnego poznawania świata. Jednak warto pamiętać o tym, że trwałe więzi i bliska relacja z dzieckiem tworzą się każdego dnia, to efekt na, który „pracujemy” na przestrzeni wszystkich, wspólnie spędzonych lat. Dlatego już dziś warto zadbać nie tylko o ilość, ale i jakość spędzanych razem chwil.

Coraz częściej otrzymuję od Was wiadomości z pytaniami nie tylko o to, „jak zbudować więź z maluszkiem”, ale również o to, „w jaki sposób utrzymać bliską relację z dorastającymi lub dorosłymi dziećmi”. Pytań było na tyle dużo, że zamiast odpisywać, każdej z Was z osobna, postanowiłam opublikować kilka wskazówek w formie tekstu.

Czas biegnie tak szybko… nie do pomyślenia, że jeszcze niedawno zmieniałam Antosiowi pieluchy, borykałam się z kolkami, przeżywałam pierwsze kroki i słowa, a już zaczynam zastanawiać się nad szkolnymi wyzwaniami. Na samą myśl o sercowych dylematach, planowaniu prezentu na 18. urodziny czy wyjeździe na studia czuję się niczym bohaterka filmu science fiction.

relacja_z_dzieckiem_dorosłość

A jednak dzieci rosną bardzo szybko i w mgnieniu oka ze słodkich, nieporadnych maluchów stają się niezależnymi, samodzielnymi osobami (no, przynajmniej chcemy, by takimi się stali ;-)).

Fakt faktem w oczach rodziców, pociechy zawsze będą „dziećmi” bez względu na to, czy w danym momencie uczą się raczkować, wyjeżdżają na studia, czy zmieniają pieluchy swojemu, własnemu szkrabowi.

Teoretycznie, gdy dzieci stają się dorosłymi ludźmi, spada z nas część rodzicielskiej odpowiedzialności, nie musimy zastanawiać się nad każdą podjętą w ich imieniu decyzją, wyznaczoną granicą, czy zapewnieniem bezpieczeństwa 24h/dobę.

Oczywiście, to wszystko sprawdza się w teorii, w praktyce natomiast raz stając się rodzicem, jesteś nim przez całe życie. Oznacza to, że niezależnie jak bardzo dojrzałe, samodzielne czy odpowiedzialne jest nasze dziecko, my i tak nie przestajemy się o nie troszczyć i martwić.

Jest jednak jedna istotna kwestia, o której powinniśmy pamiętać, z upływem czasu zachodzi wiele zmian, zarówno w naszym otoczeniu, w nas samych, jak i w relacji z dorastającymi dziećmi. Skoro wszystko i wszyscy się zmieniają, to nasza relacja rodzic-dziecko również powinna dojrzeć.

Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnowania relacji z dorosłym dzieckiem:

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem

Powściągliwość jest cnotą, która na tym etapie relacji rodzic-dziecko jest naszym „must have”. Właśnie teraz powinniśmy powstrzymać się od nieproszonych, złotych rad i zadawania zbyt wielu, wścibskich pytań (wiem, wiem, to będzie trudne, ale…) ;-).

Po latach pełnej gotowości 24h/na dobę i wyostrzonej czujności, zapewne nie raz koniecznym będzie ugryzienie się w język, na wieść o podejmowanej przez naszą pociechę decyzji.

Kiedy dziecko staje się dorosłą, niezależną, samodzielną osobą tym, czego od nas potrzebuje, jest wsparcie emocjonalne, a nie cudowne mądrości, pojawiające się po fakcie i kończące pamiętnym zdaniem: „a nie mówiłem…”

Okazanie odpowiedniego wsparcia swojemu dziecku jest możliwe, tylko wtedy, gdy wiemy, jaka jest jego realna potrzeba. By się tego dowiedzieć, nie wystarczy słuchać, trzeba usłyszeć, co ono do nas mówi.

Obustronny szacunek

To naturalne, że mimo usamodzielnienia się dziecka chcemy nadal, aktywnie uczestniczyć w jego życiu. Zresztą nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Pocieszający jest fakt, że jeśli dotychczasowe relacje z dzieckiem oparte były na szacunku i bliskości, to zbudowana więź jest bardzo silna i trwała niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko.

Czy jest ktoś, kto nie lubi mieć racji? Kto nie chciałby, by jego zdanie było tym najwłaściwszym i ostatecznym? No właśnie… Szybko przyzwyczajamy się do takiego stanu rzeczy i trudno nam jest wyjść z roli wszechwiedzącego, doświadczonego rodzica.

teściowa

Z biegiem czasu „dysproporcja” między rodzicem a dzieckiem ulega zatarciu, wszyscy są już dorośli i mają takie samo prawo do niezależnych decyzji. To właśnie ten moment, kiedy ważniejsze niż kiedykolwiek jest uszanowanie punktu widzenia i decyzji dziecka, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy.

Zaakceptuj drugą połówkę

To może być jedna z najtrudniejszych elementów rodzicielskiej powinności. Nie ma ważniejszej rzeczy niż zdrowie i szczęście własnego dziecka. W pewnym momencie przychodzi czas, gdy to druga połówka przejmuje pierwsze skrzypce w jego życiu. To z nią pierwszą podzieli swoje smutki i radości, to prawdopodobnie do niej zwróci się z prośbą o wsparcie w podejmowaniu ważnej decyzji. Trudno jest przesiąść się z fotela głównego pilota na siedzenie pasażera, ale taka jest kolej rzeczy. Oczywiście, możemy mieć swoje oczekiwania, marzenia o tym, jaki powinien być partner naszego dziecka. Oczami wyobraźni widzimy, że ma lepszą pracę, mniej kolczyków i tatuaży, oraz że gotuje gorszy rosół od naszego. Jednak koniec, końców teraz nasze aspiracje nie mają znaczenia, rodzicielskim obowiązkiem jest zachować opinie dla siebie i będąc ponad swoimi przekonaniami zaakceptować wybór dorosłego dziecka.

Powiedzmy sobie jednak szczerze, że tolerancja ma również swoje granice, nie możemy być głusi i ślepi na ewidentne zagrożenia. W akceptacji i poszanowaniu niezależności dziecka nie chodzi o nabieranie wody w usta w niebezpiecznych sytuacjach. Wiadomo, że jeśli dzieje się coś niepokojącego, zagrażającego zdrowiu czy życiu – powinniśmy, a nawet musimy interweniować, niezależnie czy się to naszej dorosłej pociesze spodoba, czy też nie.

Zachowaj swoje opinie dla siebie

Dla niejednej z nas to będzie największe wyzwanie. Dla mnie na pewno 😉

Główna różnica między byciem rodzicem małych dzieci a rodzicem dzieci dorosłych polega na tym, że tym drugim nie powinniśmy narzucać swojego zdania, mówić, co, gdzie, kiedy i jak powinni zrobić.

Ostatnią rzeczą, jaką dorosłe dziecko chce usłyszeć od swojego rodzica, jest nieproszona, „dobra” rada. Takimi wskazówkami jest piekło wybrukowane i jeśli nie chcemy, na własne życzenie mieć takowego w rodzinnych pieleszach, lepiej zawczasu ugryźć się w język.

Wspólne chwile

Kiedy nasze dzieci są małe, mamy pełną kontrolę nad rodzinnymi aktywnościami. Gdy dorosną ważnym ogniwem w pielęgnowaniu relacji, jest znalezienie nowych sposobów komunikowania się i spędzania wspólnego czasu. Nie chodzi tu o to, byśmy udawali, że nagle naszą pasją jest pole dance, słuchanie heavy metal’u czy jedzenie sushi. Tak naprawdę nie musi być to nic wyszukanego, wystarczą wspólne obiady w ulubionej restauracji, niedzielny spacer, czy gra w scrabble. Jeżeli natomiast nasza inicjatywa wyjścia na zajęcia tańca na rurze, wynika z chęci spróbowania czegoś nowego i wydostania się ze swojej strefy komfortu, to rewelacyjnie, tak trzymaj! Ważne byśmy czuli się dobrze z tym, co robimy i czerpali przyjemność ze wspólnych chwil.

W jaki sposób Wy dbacie o relację z Waszymi dziećmi? Swoimi doświadczeniami podzielcie się w komentarzu poniżej tekstu.

Może zainteresują Cię również:

Ściskam Was mocno,

Karola

Post napisany przez Odnova

  16 komentarzy

 1. TosiMama 5 lutego 2018 at 07:10 Odpowiedz

  Moi rodzice pozwalali popełniać mi błędy, akceptowali moje wybory i ratowali z opresji, kiedy coś poszło nie tak. Mam wrażenie, że dziś mamy ze sobą nawet lepszy kontakt, niż kiedy byłam mała;) Ale to pewnie efekt ich zachowania w moim dzieciństwie.

 2. Ania 28 stycznia 2018 at 19:17 Odpowiedz

  Ja też z chęcią pokazałabym ten tekst mojej mamie 😉
  Fakt, rodzice często chcą uchronić dzieci przed popełnieniem błędów, zapominając często, że te właśnie błędy kształtują człowieka.

 3. Monika | Konfabula.pl 28 stycznia 2018 at 14:30 Odpowiedz

  Tak, po tym tekście to nie we wszystko już wierzą 😉

 4. Monika | Konfabula.pl 28 stycznia 2018 at 13:46 Odpowiedz

  Aż mnie korci, by pokazać ten tekst moim rodzicom 😉

 5. Katarzyna Wójcik Respendowicz 26 stycznia 2018 at 15:44 Odpowiedz

  Mam nadzieję,że będę miała taki kontakt z moimi dziećmi kiedy dorosną.

 6. ladymamma.pl 26 stycznia 2018 at 12:52 Odpowiedz

  Ja mam z mamą taką relację o jakiej marzę z moimi synami! <3 Mam nadzieję, że będzie podobnie…

 7. Gośka Budzowsk 26 stycznia 2018 at 12:35 Odpowiedz

  Ja mam bardzo otwarta relacje z córką. Ale brakuje mi takiej relacji z mamą która obecnie zmaga się z chorobą i nie jest lekko

 8. Bogna_saluvita 26 stycznia 2018 at 12:25 Odpowiedz

  Budowanie więzi to praca na całe życie;) ale warto!

 9. Zwykła Matka 26 stycznia 2018 at 12:16 Odpowiedz

  Szacunek to podstawa 🙂 No i faktycznie, warto czasem sobie zachowac swoje opinie dla siebie 🙂

 10. Elwira Zbadyńska 26 stycznia 2018 at 11:15 Odpowiedz

  O jaka byłabym szczęśliwa, gdyby niektórzy rodzice przeczytali ten tekst 😉 Jak zawsze w punkt!

 11. Wielopokoleniowo 3 26 stycznia 2018 at 11:09 Odpowiedz

  Zgadzam się, że to budowanie więzi zaczyna się już teraz i o każdy dzień należy dbać 😉

 12. Danuta Brzezińska 26 stycznia 2018 at 10:42 Odpowiedz

  Ja staram się o zrownoważone relacje, mam zajęte życie, ale wnuki staram się na kilka weekendów w roku zabrać, ale one też juz mają swoje życie. Za to jak sie spotykamy jest super. Najwazniejsze, ze mamy kontakt:-)

 13. Anna Mach 26 stycznia 2018 at 10:40 Odpowiedz

  Ciekawe wskazówki i jakie trafne. Zwłaszcza ta o dobrych radach i akceptacji drugiej polowki. Nie wszyscy to potrafia stad tylu jest wrednych tesciow 🙂

 14. krystynabozenna 26 stycznia 2018 at 10:15 Odpowiedz

  relacje z dorosłymi dziećmi wyglądają naczej niż z małymi i sama obserwuję jak niektórzy wychowują nadal dorosłe dzieci 😉
  Staram się trzymac tych zasad , które tutaj podałaś.
  Kontakty utrzymuję różnie, telefonicznie, spotkania , wyjazdy , na szczęście z synową lubimy się i chętne razem wyjeżdżamy na wycieczki 🙂

 15. Pracownia SALAMANDRA 26 stycznia 2018 at 10:12 Odpowiedz

  Cenny wpis. Pokazuje, jak ważna jest troska o relacje. Na co dzień, a nie tylko od święta. Bo jeśli tylko od święta, to skutkiem jest to, że członkowie rodziny podczas owych świąt udają, że się lubią, a nawet udają, że się znają, gdy tymczasem nie maja pojęcia, co kto lubi, jaki jest i co jest dla niego ważne.

 16. Małgorzata Hert 26 stycznia 2018 at 10:12 Odpowiedz

  Temat dla mnie na czasie. Mój syn właśnie skończył 18 lat. Proces tracenia trwa – co raz bardziej to odczuwam. Jednak wspieram, motywuję i nie podcinam skrzydeł

Leave a Comment